Intel Battlemage może zaskoczyć. Niestety – w sposób negatywny

Intelowi karta Arc po prostu nie wyszła, ale zapowiada, że z Battlemage będzie o niebo lepiej. Niestety – nowe informacje na temat tego układu nie dają nam powodów, aby tak myśleć. Będzie kolejna porażka? Być może…
Intel Battlemage może zaskoczyć. Niestety – w sposób negatywny

Intel hucznie zapowiadał swoje karty graficzne, jednak gdy nadeszła ich premiera, wszyscy poczuli się rozczarowani. Wydajnością nie grzeszyły, zaś ich dostępność była mocno ograniczona. Ale producent zaplanował cztery generacje i planów nie zmienił. Kolejna to właśnie Battlemage.

Battlemage wyłącznie ze starszym standardem?

Dzisiaj w sieci pojawiła się informacja, że choć Battlemage korzysta z GPU Xe2, nie będzie wspierać DisplayPort 2.1, a zostanie przy starszym standardzie DisplayPort 2.0. Wiadomość ta pojawiła się dzięki dokumentacji przeznaczonej dla systemów Linux. Konkretnie mówią nam one o wykorzystaniu UHBR13,5 (DP 2.0), a nie najnowszego standardu UHBR20 (czyli DP 2.1). Czy to dziwne? Jak najbardziej.

UHBR to skrótowiec od Ultra High Bit-Rate. W wersji 20 pozwala osiągać 20 Gbps, ale przy 13,5 jest ograniczony do 10 Gbps, a więc dwa razy mniej. Jak dobrze wiemy, na rynku kart graficznych liczy się szybkość i wydajność, więc jeśli Intel ograniczy układy Battlemage do 10 Gbps, niejako przegrywa na samym starcie. Wyjaśnienia, dlaczego tak się stało, oczywiście nie mamy.

Czytaj też: Kiedy nowe karty graficzne Intela? Battlemage Arc już na horyzoncie

Zarówno Nvidia, jak i AMD mają w swoich kartach graficznych wsparcie dla DisplayPort 2.1 (UHBR20), a więc wybór graczy będzie raczej oczywisty. Aczkolwiek być może Intel ma w zanadrzu coś, o czym nie wiemy? Kolejne miesiące powinny przynieść nam odpowiedź na to pytanie. Debiut kart Battlemage powinien nastąpić w listopadzie 2024 roku, a więc producent ma jeszcze sporo czasu na dopieszczenie swoich propozycji.