W końcu – Qualcomm pokazał Snapdragon X Plus dla Windows 11 ARM

Qualcomm od dłuższego czasu zapowiadał, że wprowadzi skuteczną alternatywę dla procesorów Intela i AMD. No i słowa dotrzymał – dzisiaj zaprezentowany oficjalnie został Snapdragon X Plus. W urządzeniach obiecuje pełne wykorzystanie SI, solidną wydajność oraz rozsądne dysponowanie energią. Czy na naszych oczach rodzi się legenda?
Snapdragon X Plus
Snapdragon X Plus

Qualcomm chwali się, że jego układy mają najsilniejsze NPU na rynku – ich wydajność to 45 TOPS, czyli miliardów operacji na sekundę. Taka moc daje dostęp do najbardziej zaawansowanych rozwiązań sztucznej inteligencji i to bez konieczności używania narzędzi w chmurze. Wszystko odbywa się lokalnie.

Snapdragon X Plus – pełna specyfikacja

Snapdragon X Plus ma wręcz zrewolucjonizować nasze cyfrowe doświadczenia, dostarczając niezrównanej mocy oraz wydajności do tego, aby korzystać z wszystkich możliwości współczesnej technologii. Powstał w architekturze Oryon CPU, co daje sześć rdzeni odpowiadających za wydajność oraz cztery za szybkość. Gdy ma do dyspozycji 64GB pamięci LPDDR5X, maksymalne taktowanie rdzeni wynosi 3,4 GHz.

Wbudowany NPU (Neural Processing Unit) odpowiada za wszystkie działania związane z SI. Grafika to z kolei domena GPU Qualcomm Adreno i tutaj szybkość sięga 3,8 TFLOPS. Może obsłużyć w tym samym czasie trzy monitory pokazujące obraz 4K 60Hz HDR, dwa 4K mające odświeżanie 120Hz lub jeden 5K 60Hz.

Snapdragon X Plus

Czytaj też: Granie na ARM nabierze sensu. Nawet Baldur’s Gate 3 będzie grywalny na Snapdragon X Elite

Snapdragon X Plus dołącza do trzech modeli Snapdragon X Elite, a pierwsze urządzenia z nim na pokładzie pojawią się w połowie bieżącego roku. Jak wiemy z przecieków, jednym z nich będzie Surface Pro 10, ale jak na razie inni producenci stawiający na propozycję Qualcomm nie są nam znani.