M4 już po premierze. Tym procesorem Apple chce podbić 2024 rok

Apple wprowadziło na rynek procesor M4 (pełne SoC), który jest znaczącym postępem w technologii krzemowej tego producenta.
M4 już po premierze. Tym procesorem Apple chce podbić 2024 rok

Co skrywa Apple M4?

Procesor Apple M4 został zaprojektowany dla nowego iPada Pro i jest produkowany z wykorzystaniem 3-nm procesu drugiej generacji. Taki układ zwiększa wydajność iPad’a Pro dzięki nowemu procesorowi CPU, który może mieć do 10 rdzeni (4 Performance i 6 Efficency) oraz nowemu GPU z 10 rdzeniami. Ten bazuje na architekturze następnej generacji, która została po raz pierwszy wprowadzona w chipie M3.

Czytaj też: iPhone 17 Plus? Apple ma inny pomysł. Tego modelu nie będzie

Z oficjalnych informacji wynika, że Apple M4 zawiera najszybszy Neural Engine firmy Apple, który jest zdolny do przeprowadzania do 38 bilionów operacji na sekundę, co przewyższa jakąkolwiek jednostkę przetwarzania neuronowego w obecnych komputerach SI. Ten dodatek w połączeniu z szybszym przepustem pamięci i akceleratorami uczenia maszynowego nowej generacji w procesorze CPU ma zrobić z nowego iPada Pro potężne urządzenie do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją.

Chip M4 przyczynia się również do niezwykle cienkiego designu iPad Pro oraz wspiera w pełni nowy silnik wyświetlacza Ultra Retina XDR, który oferuje niezwykłą precyzję, kolor i jasność. Dodatkowo Apple M4 stanowi skok w kwestii efektywności energetycznej i wydajności, bo tak się składa, że ma dorównywać Core Ultra 7 155H, a przy tym pobierać jednocześnie czterokrotnie mniej prądu. Po zadebiutowaniu w nowych iPadach trafi z czasem oczywiście do Macbooków.