Galaxy Watch 7 wykorzysta SI do wykrycia problemów ze zdrowiem

Sztuczna inteligencja pojawia się nie tylko w internecie i dużych urządzeniach elektronicznych. Samsung planuje jej wdrożenie w nadchodzących zegarkach Galaxy Watch 7. Ma być ona tak zaawansowana, że pozwoli na uniknięcie poważnych problemów ze zdrowiem dzięki ich wczesnemu wykrywaniu.
Galaxy Watch
Galaxy Watch

Funkcje monitorowania zdrowia nie są w smartwatchach niczym nowym, a upowszechnienie się SI daje okazję do tego, aby były jeszcze lepsze. I może odczuwalnie poprawić ich jakość, która teraz jest dość zróżnicowana. Choć sam Samsung nie podał oficjalnie takich informacji, jego plany zdradza złożony wniosek patentowy, który szybko zauważyli internauci.

Jak Galaxy Watch 7 pomoże w zachowaniu zdrowia?

Ze wspomnianego dokumentu wynika, że Samsung planuje nieinwazyjne monitorowanie stanu glukozy we krwi, a także wykrywanie migotania przedsionków. Jednak warto zaznaczyć już na wstępie, że nie jest tam podana żadna data jego wprowadzenia ani też urządzenie, które będzie korzystać z nowych rozwiązań. Dlatego mogą być one planowane zarówno dla Galaxy Watch 7, ale równie dobrze dla kolejnych generacji zegarka, a może nawet dla Galaxy Watch Ultra, które znajduje się dopiero w planach.

Tak czy owak warto zwrócić uwagę na wspomniane wykrywanie migotania przedsionków. W chwili obecnej nie ma skutecznego sposoby tej metody wykrywania problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli Samsung wdroży je w sposób skuteczny, będzie to przełom. Alert po wykryciu zjawiska pozwoli na szybką reakcję, co może wręcz ocalić życie. W samym USA jest corocznie ponad 450 tys. hospitalizacji po migotaniu przedsionków.

Patent - Galaxy Watch?

Czytaj też: Funkcje Galaxy AI mogą trafić również do starszych flagowców

W jaki sposób ma to działać w smartwatchach Galaxy Watch? Sztuczna inteligencja wykorzysta fotopletyzmografię (PPG) jest do pomiaru krążenia krwi, zaś wyniki zostaną przekonwertowane na sygnały ECG. Jak jednak można wyczytać w dokumentacji patentu, obecne rozwiązania konwertujące wymagają wielu zasobów oraz nie są precyzyjne. Metoda użyta w tym rozwiązaniu nosi nazwę CardioGAN. Choć nie jest jeszcze doskonała, Samsung wciąż nad nią pracuje.

Modele SI, które wykonują skomplikowane zadania, są niezwykle wymagające pod względem zasobów, dlatego aby zaawansowane zadania związane z medycyną miały sens, konieczne będzie ich zoptymalizowanie i rozwój tak, aby można było z nich korzystać lokalnie. Jak widzimy po przykładzie Galaxy Watch – prace trwają.