Zdjęcia Google zostaną zasilone przez Gemini. W czym pomoże sztuczna inteligencja?

Podczas konferencji I/O Google ogłosiło szereg zmian w swoich usługach. Dotyczą one między innymi wyszukiwania, które zostaje wzmocnione przez sztuczną inteligencję Gemini. Zdjęcia Google także zyskają dostęp do nowych możliwości. A co konkretnie się zmieni?
Zdjęcia Google
Zdjęcia Google

Google początkowo ustępowało na polu sztucznej inteligencji Microsoftowi, który przejął OpenAI, jednak szybko zaczyna nadrabiać stracony czas. Konferencja I/O 2024 to mnóstwo nowości na tym właśnie polu. Firma zdradziła też, ile ludzie wrzucają fotek każdego dnia na serwery.

Zdjęcia Google – teraz z nimi porozmawiasz

Nowa funkcja nazywa się po prostu “Ask Photos”. Jak sugeruje sama nazwa, możesz zapytać mechanizm o interesującą Cię kwestię. Na przykład datę wykonania zdjęcia. Albo też nakazać pokazanie zdjęć tylko z konkretnych rodzajów miejsc, na przykład park czy las. Zdjęcia Google – a właściwie stojąca za nimi sztuczna inteligencja – najpierw skupia się na zrozumieniu pytania, następnie opracowuje odpowiedź i prezentuje ją użytkownikowi. Wszystko to odbywa się w ułamku sekundy, ponieważ Gemini działa na serwerach Google’a.

Producent zdradził, że każdego dnia na jego serwery trafia ponad 6 mld zdjęć. Czyli to mniej więcej tak, jakby każdy człowiek wysyłał jedną fotografię. W chwili obecnej Zdjęcia Google i bez SI mają liczne usprawnienia, jak choćby wyszukiwanie po lokalizacji, rozpoznawanie zwierząt czy też ludzi. Kolejna nowość jeszcze bardziej podniesie komfort ich użytkowania każdemu.

Czytaj też: Dysk Google zyska wreszcie funkcję, na którą czekało wiele osób

Zdjęcia Google będą mocno naciskać na prywatność. Prywatne dane użytkownika – zarówno same fotografie, jak również informacje o koncie i jego posiadaczu – nie będą używane w celach reklamowych czy marketingowych. Tak ma być ogólnie w każdym aspekcie użytkowania Gemini. Póki co jeszcze chwilę na tę opcję poczekamy. “Ask Photos” ma pojawić się w lecie.