Odpady kuchenne cenne jak benzyna. Chiny mają wielki plan

W znaczącym kroku, który ma na celu zwiększenie zrównoważonego rozwoju i redukcję emisji jeden z czołowych dostawców gazu ziemnego w Chinach, firma Shenergy, ogłosiła plany budowy zakładu dedykowanego przekształcaniu odpadów kuchennych w ekologiczny metanol.
Odpady kuchenne cenne jak benzyna. Chiny mają wielki plan

Chiny zaczną produkować metanol z odpadków kuchennych

Z najnowszych informacji wynika, że plan Shenergy obejmuje aktualnie zakład o rocznej zdolności produkcyjnej rzędu 70000-100000 ton metanolu, który ma zostać ukończony do końca 2025 roku. Ta inicjatywa wpisuje się w szerszą strategię Chin dotyczącą przyjęcia alternatywnych źródeł energii, a to szczególnie w sektorze żeglugi. Taki ekologiczny metanol może być pozyskiwany z niskoemisyjnych źródeł, takich jak biomasa lub poprzez technologie wychwytywania dwutlenku węgla. Innymi słowy, plan na wykorzystanie odpadów kuchennych w tej produkcji ma jak najbardziej sens.

Czytaj też: Chiny znów na prowadzeniu. Tlenek galu może być powszechny

W przeciwieństwie do swojego odpowiednika opartego na paliwach kopalnych taki ekologiczny metanol może znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, bo o nawet 95%. Dodatkowo to paliwo eliminuje emisje tlenków siarki i cząstek stałych, co czyni je idealnym do redukcji zanieczyszczeń w przemyśle żeglugowym. Taki metanol może również służyć jako surowiec do produkcji innych chemikaliów i materiałów, co dodatkowo ma zmniejszyć zależność przemysłu chemicznego od paliw kopalnych.