Używasz wyszukiwarki Bing? Dzisiaj obchodzi swoje piętnaste urodziny

Chociaż wiele osób korzysta z wyszukiwarki Bing, stworzonej i rozwijanej przez Microsoft, mało kto byłby w stanie podać dokładną datę jej uruchomienia oraz powiedzieć, od ilu lat jest na rynku. To dobry moment, aby wszystkich poinformować, że właśnie obchodzi ona swoje piętnaste urodziny.
Bing
Bing

Dawno, dawno temu istniała usługa Windows Live Search. Zmieniła się w MSN Search, która została wprowadzona oficjalnie 1 lutego 2005 i długo nie podziałała. 3 czerwca 2009 roku została zastąpiona przez Bing – który do momentu premiery określany był nazwą roboczą “Kumo”. Z okazji urodzin przypominamy najważniejsze kluczowe momenty w jej rozwoju aż po dzień dzisiejszy.

Jak zmieniała się wyszukiwarka Bing?

Skąd w ogóle sama nazwa? Microsoft chciał, aby była ona krótka, łatwa do zapamiętania oraz wymówienia. Miała także kojarzyć z momentem odkrycia i podejmowania decyzji. “Bing” idealnie do tego pasuje, jest również podobne do “bingo”. Nowością zainteresował się portal Yahoo! (który już wówczas chylił ku upadkowi), dlatego też zawarł z Microsoftem dziesięcioletnią umowę, aby Bing stał się wyszukiwarką domyślną serwisu.

W roku 2011 usprawniono infrastrukturę wyszukiwarki, dzięki czemu stała się bardziej dokładna oraz szybsza. Takie zmiany były wprowadzane każdego kolejnego roku, aż po dzień dzisiejszy. Przez kolejne pięć nie działo się zbyt wiele, a w 2016 roku wdrożono algorytmy zasilane przez SI – byli to “cyfrowi przodkowie” obecnych. Dopiero rok później pojawiło się wyszukiwanie wizualne.

Bing

Czytaj też: Bing będzie prowadzić z Tobą bardziej spersonalizowane rozmowy. Microsoft daje mu nowe możliwości

Wszystko zmieniło pojawienie się ChatGPT. Implementacja GPT-4 w wyszukiwarce, która nastąpiła w 2023 oku, stała się kolejnym silnikiem napędowym Bing, a z jej możliwości można skorzystać w dowolnym momencie. W chwili obecnej wciąż Google prowadzi w rankingu wyszukiwarek, ale Microsoft nie powiedział póki co ostatniego słowa.