Chcesz korzystać z SI w Paincie na Windows 11? Potrzebujesz dwóch ważnych rzeczy

Paint to doskonale znane użytkownikom Windows narzędzie. Prosty edytor jest idealny do tego, aby dokonać szybkiej poprawki grafik. Od czasu wprowadzenia Copilota do Windows 11 zyskał on nową możliwość – korzystania z SI. Jednak nie będzie ona dostępna powszechnie. Trzeba spełnić dwa warunki, aby można było z niej korzystać. Jakie?
Windows 11
Windows 11

Funkcja wspomagania przez SI w Paincie nosi nazwę Cocreator i została ogłoszona podczas wydarzenia Build 2024, aczkolwiek wypatrzono prace nad nią już wcześniej – w lutym bieżącego roku. Jak się jednak okazuje, samo posiadanie Windows 11 nie wystarcza do tego, aby można było korzystać z tego rozwiązania.

Windows 11 ma swoje wymagania

Paint nie jest jedyną funkcją systemu, która otrzymała wsparcie od SI. Microsoft zaplanował jej zastosowanie we wszystkich możliwych lokalizacjach, ale… potrzebny jest procesor z NPU, który zapewni wydajność 40 TOPS. Jeśli się taki posiada, mamy wówczas pełnię możliwości, z wykorzystywaniem DALLE-3 włącznie. Zastosowane NPU umożliwia korzystanie z lokalnego SI, co oznacza, że nie trzeba być podpiętym do chmury.

Jak na razie taką opcję mają jedynie procesory Snapdragon X w urządzeniach Copilot+. Tak więc póki co używanie sztucznej inteligencji będzie ograniczone jedynie do tych modeli. Ale to nie jedyny warunek, jaki jest niezbędny do jej działania. Oprócz tego będzie również potrzebne konto Microsoftu.

Windows 11 Paint SI

Czytaj też: Snapdragon X na Linuxie? Jak najbardziej!

Dlaczego? Jak podaje Microsoft jest to wymagane ze względów bezpieczeństwa oraz poszanowania prywatności. Jeśli już używa się tego rozwiązania, zapamiętywane są prompty, a także wszystkie wprowadzane atrybuty. A co z dobrym sprzętem, ale bez NPU? Tutaj można włączyć Cocreatora, ale nie będzie po prostu działać.

A ja przypomnę na koniec, że debiut pierwszych modeli Copilot+ z Windows 11 nastąpi już za pięć dni. Dopiero wówczas pojawią się pierwsi użytkownicy podrasowanego Painta.