Chociaż Microsoft wstrzymuje wdrożenie Recall, testuje jego nowe funkcjonalności. Na czym polegają?

W komputerach Copilot+ ma pojawić się kontrowersyjna funkcja Recall. Kontrowersyjna, ponieważ rejestruje wszelkie aktywności użytkownika i zapisuje ja lokalnie. Wśród zapisów są również hasła i loginy do stron oraz usług online, toteż gdyby komuś udało się włamać na takie urządzenie, wszystko ma na tacy. Microsoft zapowiedział wstrzymanie wdrożenia Recall, ale równocześnie pracuje nad tym, aby zwiększyć jego możliwości.
Recall
Recall

Przypomnę, że urządzenia Copilot+ wchodzą do sprzedaży już jutro – jednak w systemie Windows 11 póki co nie będzie funkcji Recall. Kiedy ostatecznie się pojawi – nie wiadomo, ponieważ póki co wywołuje ona za dużo kontrowersji związanych z bezpieczeństwem i prywatnością użytkowników. Jednak prędzej czy później się pojawi, a dowodem na to dwa nowe narzędzia, jakie otrzyma.

W Recall testuje się Screenray oraz Tematy

Skąd w ogóle wiemy o testowaniu nowości, skoro Recall jeszcze oficjalnie nie weszło do użytku? Oczywiście dzięki wydaniom Canary, które są poligonem testowym dla wszelkich systemowych nowości. Tak więc nowa funkcja o nazwie Screenray umożliwia użytkownikom analizowanie komputerów stacjonarnych w czasie rzeczywistym bez konieczności otwierania pełnej aplikacji Recall. Można ją aktywować za pomocą skrótu klawiaturowego Win+Shift+D.

Screenray wyświetla okno pokazujące bieżącą zawartość pulpitu. Podobnie jak w przypadku głównego Recall, użytkownicy mogą wybierać i pracować z tekstem, linkami oraz obrazami. Czy ma to sens? Tak – w przypadku szybkich zadań, takich jak tłumaczenia na bieżąco lub uzyskiwanie informacji o czymś na ekranie.

Recall
fot.: Tom’s Hardware

Czytaj też: Chcesz korzystać z SI w Paincie na Windows 11? Potrzebujesz dwóch ważnych rzeczy

A co robią Tematy? Poprzednio uruchomienie aplikacji automatycznie powodowało utworzenie nowego snapshota. Teraz nowa strona główna i system tematów ułatwiają proces wyszukiwania wśród wykonanych. Można także grupować snapshoty i nadawać im nazwy, np. “pisanie”. W ten sposób tworzysz kolekcje znacznie ułatwiające znajdywanie tego, co Cię interesuje.

Recall jest również integrowany z Copilotem. Dzięki temu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do Copilota bezpośrednio z treści znajdujących się w snapshotach lub na bieżącym ekranie. Edycja w Canary pokazuje także aktualizację interfejsu Recall. Otrzymał on nową stronę główną, na której wyświetla najnowsze snapshoty.

Póki co to wydania “bardzo testowe” i pozwalają tylko orientować się, co planuje Microsoft. Dlatego finalnie może okazać się, że ani Screenray, ani Tematy nie pojawią w oficjalnym wydaniu Recall.