Nie Microsoft, nie Apple. Nvidia najcenniejszą firmą świata

Dwóch gigantów IT musi pogodzić się z faktem, że nadeszły nowe czasy. Nvidia stanęła na najwyższym stopniu podium najcenniejszych marek świata. Sztuczna inteligencja sprawiła, że producent przestał być kojarzony wyłącznie z kartami graficznymi, a zaczął z jej rozwojem.
Nie Microsoft, nie Apple. Nvidia najcenniejszą firmą świata

Zgadniesz, na jaką kwotę wyceniana jest Nvidia? Pewnie nie, więc odpowiem od razu – ponad 3 biliony dolarów. Tak, dobrze czytasz – nie miliardy, ale biliony. Skąd taka kwota? Po podziale akcji i podwyżce ich cen. A mówiąc precyzyjniej – wartość Nvidii to obecnie ponad 3,34 biliona dolarów.

Nvidia ma same powody do zadowolenia

Wczoraj akcje Nvidii podskoczyły o 3,5%, osiągając cenę 135,58 USD za jedną. To właśnie wypchnęło firmę na szczyt, a w skali pięciu lat wzrost wartości akcji wyniosła więcej niż 3400%! Ostatni rok, czyli okres, w którym rozwijało się gwałtownie SI, to skok o 181%. Wynik to imponujący i z pewnością żadna marka szybko go nie powtórzy. W chwili obecnej wartość ponad 3 bilionów dolarów mają tylko trzy globalne firmy: Nvidia, Microsoft oraz Apple.

A co ciekawe, raz już Nvidia wyprzedziła firmę z Cupertino – ale było to 22 lata temu, w 2002 roku. Przypomnę, że to pięć lat przed premierą pierwszego iPhone’a. Szczególnie imponujące jest to, że Nvidia przekroczyła próg wyceny wynoszący 2 biliony dolarów dopiero w lutym 2024 r., niecały rok po osiągnięciu 1 biliona dolarów w maju 2023 r. Oznacza to, że wartość rynkowa firmy gwałtownie wzrosła o kolejny bilion dolarów w nieco ponad trzy miesiące!

Czytaj też: Idealny kompan do grania. NVIDIA G-Assist to coś, na co czekałeś

Gwałtowny wzrost cen akcji Nvidii sprawił, że dyrektor generalny Jensen Huang, który jest właścicielem 3,79% akcji firmy, przesunął się w górę indeksu miliarderów Bloomberg. W maju, z majątkiem netto wynoszącym 80,5 miliarda dolarów, zajął 18. miejsce . Dziś Huang z majątkiem wartym 115 miliardów dolarów zajmuje 12. miejsce.