Rosjanie stworzyli nowego drona. Świat już bada jego wrak

Nowy typ rosyjskiego drona, nazwany Gerbera, zadebiutował właśnie w konflikcie na Ukrainie. Ten wielozadaniowy dron dalekiego zasięgu, podobno opracowany całkowicie w kraju, wydaje się uzupełniać irańską serię Shahed-136, znaną w Rosji jako Geran.
Rosjanie stworzyli nowego drona. Świat już bada jego wrak

Nowy rosyjski dron dalekiego zasięgu, Gerbera, zauważony na Ukrainie

Dron Gerbera jest zaprojektowany zarówno do misji ataku, jak i zwiadu, oferując wszechstronne uzupełnienie arsenału bezzałogowców Rosji. Pierwsze zauważenie Gerbery zostało udokumentowane w połowie lipca kiedy to dron, wydający się być nieuszkodzony i pozbawiony głowicy bojowej, został zestrzelony nad regionem kijowskim, wywołując duże zainteresowanie i analizy wśród obserwatorów wojskowych i ekspertów obronnych. Posiada duże skrzydła w układzie delta z zakrzywionymi krawędziami natarcia i pojedynczym pionowym usterzeniem umieszczonym tuż przed śmigłem pchającym, napędzanym przez silnik spalinowy. Ten design odróżnia go od dronów Geran, które mają poziome stabilizatory.

Czytaj też: Rosja pokazała sekretnego drona. Aura tajemniczości nie ukryła najważniejszego

Ukraińscy informatorzy wskazują, że Gerbera ma rozpiętość skrzydeł około 2 metrów i jest zbudowany z materiałów pochłaniających fale radarowe, co potencjalnie zmniejsza jej sygnaturę radarową, a tym samym utrudnia wykrycie. Zdolność drona do rozpoznania elektronicznego oraz jego użycie jako wabik do odciągania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej podkreślają jego strategiczne znaczenie, a dodanie do niego anten 3G/4G i karty SIM do sporadycznej komunikacji sugeruje zaawansowane możliwości zdalnej operacji i transmisji danych. Opracowany przez stosunkowo nieznane Biuro Projektowe Gastello, dron Gerbera ma być produkowany w tej samej fabryce w Jelabudze, która produkuje drony Geran. Nowy UAV może działać autonomicznie wzdłuż zaprogramowanych tras lub pod bezpośrednią kontrolą za pomocą systemu naprowadzania opartego na kamerach, choć z ograniczeniami zasięgu ze względu na potrzebę bezpośredniej komunikacji radiowej. P