Zapomnij o Vantablack. Najczarniejszy materiał na świecie doczekał się konkurencji w postaci Nxylon

Kanadyjscy naukowcy z UBC opracowali substancję Nxylon (z greckiego noc i drewno), która może rzucić wyzwanie najciemniejszemu kolorowi na świecie, czyli Vantablack.
Zapomnij o Vantablack. Najczarniejszy materiał na świecie doczekał się konkurencji w postaci Nxylon

Nxylon, czyli nowy konkurent Vantablack

Zespół naukowców stworzył zupełnie nowy, super-czarny materiał z drewna, co czyni go obiecującą alternatywą dla Vantablack. Nxylon, wywodzący się z greckich słów oznaczających noc (Nyx) i drewno (xylon), powstał z przypadkowego odkrycia, gdy Evans i doktorant Kenny Cheng starali się uczynić drewno bardziej wodoodpornym poprzez ekspozycję na wysoką energię plazmy. Ta obróbka zmieniła strukturę komórkową drewna, nadając mu “ekstremalnie czarny” wygląd, który odbija mniej niż 1% widzialnego światła, czyli wprawdzie więcej niż Vantablack (choć dalaszy rozwój może to poprawić), ale ciągle niewiele.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja jako przyjaciel. Czym będzie gadżet Friend?

Proces produkcji Nxylon jest nie tylko prostszy, ale także bardziej przyjazny dla środowiska w porównaniu do Vantablack. Dodatkowo w przeciwieństwie do kruchej i kosztownej struktury z nanorurek węglowych Vantablack, produkcja Nxylon nie wymaga użycia chemikaliów ani odpadów ciekłych i może wykorzystać drewno z różnych gatunków drzew. Gdyby tego było mało, warstwa Nxylon ma jedynie 0,5 do 1 mm grubości, co umożliwia produkcję licznych cienkich arkuszy z jednego kawałka drewna. Ta efektywność może uczynić Nxylon przydatnym materiałem do ulepszania urządzeń optycznych, takich jak teleskopy i ogniwa słoneczne, a także do zastosowań w dobrach konsumpcyjnych, takich jak luksusowe zegarki i biżuteria. Dodatkowo Nxylon oferuje zrównoważoną i potencjalnie tańszą alternatywę dla tradycyjnie używanych czarnych gatunków drewna, takich jak heban i palisander.