SEO Light – Program do półautomatycznego katalogowania – Recenzja

Katalogowanie, to jedna z czynności mających na celu uzyskanie wyższej pozycji w wyszukiwarkach. Rzec można, że katalogowanie jest często nieodłączną częścią polityki SEO, jaką prowadzi dana strona internetowa. Nie wszyscy administratorzy stron lub osoby odpowiedzialne za pozycjonowanie katalogują witryny. Można się obejść bez tego (i często daje to porównywalne, a nierzadko lepsze wyniki), jednak na początku przygody z SEO warto się zainteresować tym zagadnieniem.

Słowem wstępu – kiedy byłem małym chłopcem

Dawno temu, kiedy jeszcze administrowałem i pozycjonowałem Progamela.net, szukałem narzędzia, które wspomoże ręczne katalogowanie. W dużym stopniu proces zdobywania linków dla Progameli był czystym katalogowaniem. Teraz wiem, że był to błąd, jednak nie o popełnionych przeze mnie błędach mam zamiar pisać.

Postanowiłem, że poszukam programu, który umili mi tę bądź co bądź żmudną czynność i skróci czas dodawania do katalogów.

W pierwszej fazie natrafiłem na SEO Adder – Robota do automatycznego katalogowania. Poczytałem troszeczkę na forach i okazało się, że nie jest wart grosza, bo po prostu dodaje do słabych jakościowo Qlwebów i CnCat (typy katalogów stron internetowych).

Na forum PiO zapytałem użytkowników, jaki program polecają. Otrzymałem nazwy kilku projektów, jednak żaden nie przypadł mi do gustu. Niedługo później na własną rękę zacząłem poszukiwania i natrafiłem na SEO Light od firmy Complay.

Zakupiłem program po zniżce, dla użytkowników forum PiO i począłem go testować (w wersji demo sprawdziłem tylko możliwości i interfejs).

SEO Light jest programem, który wspomaga pozycjonowanie stron internetowych przez pół-automatyzację procesu dodawania strony do katalogu. Posiada własną bazę aktualizowanych katalogów wielu typów.

Czym program SEO Light wyróżnia się spośród reszty?

SEO Light to przede wszystkim wygodne narzędzie. Interfejs jest banalnie prosty. Nie ma tutaj skomplikowanych opcji, jakie znamy z innych programów tego typu.

Wszystkie opcje są widoczne jak na dłoni. Jeśli chcesz, aby w katalogu było coś widać, lub aby program zrobił to za Ciebie – zapewne jest taka możliwości.

Tak wygląda program w pełnej okazałości, wraz z włączonym katalogiem stron:

Program jest na bieżąco aktualizowany. Jeśli coś nie działa poprawnie, lub oczekujemy nowej opcji, która wspomoże pewne procesy – wystarczy napisać do firmy Complay za pomocą formularza kontaktowego. W ciągu 24 godzin na pewno dostaniemy odpowiedź z rozwiązaniem naszego problemu, lub zapewnieniem, że zostanie to poprawione w następnej wersji. Jak widać poniżej firma odpowiada na wszystkie e-maile.

Aktualizacje programu obejmują także bazy katalogów. Wszystkich katalogów w programie jest ponad 7000. Jest to ogromna liczba, choć trzeba przyznać, że wiele z nich to katalogi śmieciowe. Możemy przyjąć, że jest ich 25% – w takim razie zostaje nam ponad 5000 dobrych katalogów. To i tak bardzo dobry wynik.

SEO Light – Co masz w środk ?

Przepraszam najmocniej, że podeprę się spisem opcji ze strony programu. Robię to dlatego, że samemu wertując dobrze znany mi program mógłbym coś pominąć.

Program oferuje automatyzację wielu funkcji:

Automatyczne przewijanie – Powoduje, że strona zwinie nam się automatycznie do wysokości wybranej w projekcie kategorii. Tworząc projekt wybieramy interesujące nas kategorie. Program w wypadku zaznaczenia tej opcji automatycznie zjedzie do wybranej przez nas kategorii.

Automatyczne wypełnianie – Program wypełni automatycznie wszystkie niezbędne pola danymi, które podaliśmy w projekcie. Mogą to być tytuł strony, opis, metatagi czy e-mail oraz wiele innych.

Automatyczne wysyłanie – Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że program nie natykając się na captchę oraz po wypełnieniu poprawnie wszystkich pól, automatycznie zatwierdzi formularz. W momencie, gdy wejdziemy do danej kategorii, SEO Light sam wpisze naszą stronę, przejdzie dalej, wypełni danymi formularz i go zatwierdzi.

W wielu wypadkach wystarczy tylko przejść do kategorii i ewentualnie wpisać captchę. Resztę program zrobi za nas.

Ponadto SEO Light oferuję mieszarkę synonimów dla opisów. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że nasz opis za każdym razem może składać się z innych słów, bez utraty spójności. Dla katalogu jest to unikatowy opis a dla nas bardzo wygodne narzędzie – przede wszystkim elastyczne. Możemy bowiem stworzyć jeden 500 znakowy opis, a następnie co drugie słowo zamienić na 3-4 synonimy. Za każdym razem program wylosuje jeden z nich i wstawi do opisu.

Jak to działa w praktyce? Wklejcie poniższy tekst na tej stronie

Blogi stają się coraz bardziej {znane|popularne} w {internecie|sieci|sieci web}. {Nie można|Nie sposób} zaprzeczyć, że {dobry|wartościowy|zadbany} blog to {potęga|moc informacyjna|świetne zaplecze}.

Następnie klikajcie miksuj – praktyczne nieprawdaż?

Tytuły także mogą być – nazwijmy to – synonimizowane. Można także stworzyć dowolną ilość tytułów, a program za każdym razem wylosuje jeden z nich.

SEOLight podaje także:

Wsparcie dla precli. Oprócz podstawowych rzeczy jak wypełnianie i synonimizowanie (jak w opisach) artykułów, program posiada również funkcję autorejestracji do WordPress’ów – najpopularniejszego obecnie skryptu dla Presell Pages. Podczas logowania zapamiętywane jest hasło, dzięki czemu w późniejszym czasie możliwe jest automatyczne logowanie po wybraniu precla z listy. Dodatkowo SeoLight oferuje także wsparcie dla skryptu MocneLinki, w tym automatyczne przechodzenie do strony dodawania nowego artykułu oraz konwersja znaczników na [url].

Niestety nie mogę wiele powiedzieć na ten temat, gdyż nie korzystam z tego narzędzia. Kto wie – może czas zacząć. :)

Coś jeszcze?

Program podaje nam aktualne informacje o danym katalogu, takie jak PageRank, ilość zaindeksowanych podstron czy typ skryptu. W zarządzaniu projektem możemy wybrać typ katalogów, do którego aktualnie chcemy dodawać strony.

Świetną sprawą jest możliwość definiowania nie tylko typu katalogu, ale i minimalnego PageRanku lub tego, czy jest moderowany albo przyjmuje erotykę.

Na powyższym zrzucie ustawione są następujące opcje:

– Katalog typu: SEOKatalog
– PageRank: Większe niż 0
– Link zwrotny: Niewymagany
Darmowy

Mamy pełną dowolność w doborze kryteriów.

Obsługa bazy katalogów

Mamy możliwość importu/eksportu bazy katalogów, aktualizacji bazy. Katalog który nie działa, można odznaczyć jako Niedziałający, a firma zajmie się nim i usunie go z listy przy następnej aktualizacji programu i bazy katalogów.

Jeśli któryś z katalogów nam nie odpowiada, możemy go wyrzucić z listy i nigdy więcej się nam on nie pokaże w tym projekcie. SEO Light posiada także ciekawą funkcję, pozwalającą na zmienianie danych o wyświetlanym katalogu. Jeśli np. administrator zmienił skrypt lub spadł PageRank, możemy to poprawić.

Użytkownicy mogą także przydzielać punkty (tzw. wartość użytkownika) danym stronom katalogującym. Niestety nikt tego nie robi – a szkoda.

Zaawansowane opcje

Warto zaznaczyć, że program zawiera kilka opcji, których większość użytkowników nawet nie tknie. Dla reszty są bardzo wartościowe.

Przede wszystkim SEO Light wspiera Proxy Servers – można pobawić się ustawieniami proxy i wklepać wybrany proxy server.

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, w jaki sposób program wie, jakie dane gdzie wstawić? Pomagają w tym oznaczenia pól formularzy (atrybut name). Jeśli pewne dane są źle wstawiane, można to skorygować.

Użytkownik może dostosować program także pod kątem skrótów klawiaturowych – co jest bardzo przydatne, na przykład przy zgłaszaniu katalogu jako niedziałający.

O Firmie Complay

Postanowiłem drogą mailową porozmawiać z zarządcą firmy Complay. Wyczerpująco odpowiedziano na zadane przeze mnie pytania.

Zdecydowałem, że wkleję oba e-maile od firmy Complay. Dzięki temu łatwiej będzie Wam czytać. :)

Zanim powstała firma, zajmowaliśmy się pozycjonowaniem na zlecenia. Potrzebowaliśmy dobrego narzędzia wspomagającego katalogowanie stron, ale nie mogliśmy znaleźć odpowiedniego programu dostępnego na rynku. Dlatego postanowiliśmy stworzyć SeoLight. Początkowo miał on być stosowany wyłącznie do użytku prywatnego, jednak z czasem, widząc niewielką konkurencję na rynku, zdecydowaliśmy się na jego sprzedaż. W tym celu założyliśmy firmę Complay. Aktualnie nasza siedziba znajduje się w prywatnym mieszkaniu jej właściciela, a praca wykonywana jest głównie zdalnie. Zaczynamy więc, jak większość wielkich firm “w garażu” ;-). Obecnie, od prawie roku, oferujemy jedynie produkcję i sprzedaż aplikacji SeoLight. Zastosowaliśmy rozwiązania oparte na bibliotekach Qt. Dzięki temu dostosowanie SeoLight na różne systemy (Windows, Linuks) stało się dużo łatwiejsze. Nad rozwojem programu czuwa głównie jeden programista oraz kilku testerów, ponieważ dobre testowanie programu zajmuje znacznie więcej czasu niż pisanie kodu. Dużo czasu poświęcamy również bazie katalogów dostarczanej wraz z programem, zwłaszcza moderacji, ponieważ otrzymujemy mnóstwo zgłoszeń od użytkowników. Jest to również główne źródło informacji o nowych katalogach. Jednak w większej mierze skupiamy się na samym programie, a użytkownikom udostępniamy możliwość zastosowania własnych baz. Na kierunek rozwoju programu duży wpływ mają sami klienci. Większość sugerowanych przez nich propozycji zostaje wdrożona. W przyszłości planujemy wprowadzić w SeoLight sporo znaczących zmian i wydać wersję numer 2 na podwójnej licencji: standardowej i rozszerzonej. Wersja standardowa będzie kontynuacją obecnej postaci SeoLight, natomiast w wersji rozszerzonej będziemy dążyć do coraz większej automatyzacji czynności, które teraz wykonywane są półautomatycznie. Są to jednak dość odległe plany. Bliższe realizacji jest rozszerzenie naszej oferty o narzędzia wspomagające prace w firmie (księgowość). Pomyślimy też nad czymś dla osób chcących założyć własny biznes internetowy.

Z ilu osób i jak doświadczonych składa się zespół?

Zespół składa się z młodych osób. Z początku byliśmy grupą zapaleńców, ale z czasem nabieramy doświadczenia.

Complay jest moim zdaniem firmą, która na tym rynku ma przyszłość. Stworzyli świetny program, który ułatwia pracę pozycjonerom.

Życzę sukcesów firmie Complay, a czytelników zachęcam do zapoznania się z ich ofertą. Cena programu to 130zł – licencja zezwala na korzystanie z programu na trzech komputerach.

PS. Program jest kompatybilny z najnowszymi wersjami systemu Windows, jak również z Linuxem.