Ekologiczny wodór z wody morskiej. Naukowcy opracowali coś niesamowitego
Konwencjonalne katalizatory elektrolizerów są zwykle wykonane z tlenku kobaltu i tlenku chromu. Takie połączenie nie zapewnia jednak wysokiej wydajności w kontakcie z wodą morską. Okazało się jednak, że wystarczy dodać do tego duetu warstwę kwasu, która wychwytuje ujemnie naładowane aniony hydroksylowe z wody morskiej i generuje silnie zasadowe środowisko, zapobiegając zarówno erozji katalizatora przez jony chloru, jak i tworzeniu się nierozpuszczalnych osadów na elektrodach.
Czytaj też: Nie zgadniecie, gdzie powstał pierwszy na świecie miejski pociąg na wodór o tak imponujących możliwościach
Wykorzystując ten katalizator, zespół z powodzeniem podzielił wodę morską na tlen i wodór, generując tym samym zielony, czyli ekologiczny wodór przy użyciu komercyjnego elektrolizera z tanim katalizatorem, który nie wykorzystuje szlachetnych pierwiastków. W testach stwierdzono, że wydajność komercyjnego elektrolizera z katalizatorem zespołu pracującego w wodzie morskiej jest porównywalna z wydajnością tradycyjnych katalizatorów pracujących w wodzie oczyszczonej.
Czytaj też: Ten stan walczy o zakaz sprzedaży elektrycznych samochodów. O co tutaj chodzi?
Jako że w najbliższych latach zapotrzebowanie na zielony wodór będzie coraz wyższe (przewiduje się, że do 2025 roku niedobory wody dotkną dwie trzecie światowej populacji) tego typu odkrycia są kluczowe. Jeśli z kolei ekologiczny wodór będzie produkowany przy wykorzystaniu wody morskiej, takie coś byłoby w ogólnym rozrachunku dodatkową zaletą. Nic więc dziwnego, że zespół pracuje obecnie nad zwiększeniem skali swojego systemu dla elektrolizerów na skalę komercyjną i poszukuje partnerów przemysłowych, aby wprowadzić technologię do produkcji. Odkrycie to może być dużym krokiem naprzód w rozwoju czystej energii i łagodzeniu niedoborów wody na świecie.