Prywatne magazyny energii w służbie brytyjskiej sieci energetycznej
W listopadzie 2022 roku w Wielkiej Brytanii podjęto decyzję co do rozpoczęcia programu, który oferuje zachęty finansowe dla firm i społeczeństwa do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w określonych godzinach. Wszystko po to, aby wspomóc krajową sieć energetyczną w lepszym radzeniu sobie ze szczytowym zapotrzebowaniem podczas zimy w Wielkiej Brytanii. Są też jednak inne wyjścia z tego problemu, które proponuje m.in. firma SolarEdge.
Czytaj też: Big data trują świat. Jaki jest ich ślad węglowy?
SolarEdge kontynuuje z kolei swój wielki plan stworzenia pierwszej brytyjskiej wirtualnej elektrowni akumulatorowej, w której zmagazynowana energia będzie wykorzystywana do pomocy w stabilizacji sieci podczas szczytowego zapotrzebowania w kraju. Zapoczątkowała tę inicjatywę we współpracy ze Smart Metering Systems, chcąc wykorzystać zgromadzony w akumulatorach SolarEdge Home Battery prąd z instalacji słonecznych i płacić ich właścicielom.
Czytaj też: Nasze dane w sieci są ważniejsze niż myślicie. Naukowcy sprawdzili skalę problemu
Przy szybko rosnącym rynku mieszkaniowym energii słonecznej i magazynowania w Wielkiej Brytanii, wierzymy, że wirtualna elektrownia DFS Battery może pomóc w dalszym przyspieszeniu adopcji, zapewniając właścicielom domów dodatkowy generator przychodów. Właściciele domów mogą usiąść wygodnie i pasywnie uzyskać większy dochód, nie musząc nawet zmieniać swojego zużycia energii. Przy wciąż rosnących cenach energii elektrycznej, finansowe uzasadnienie biznesowe dla energii słonecznej i magazynowania staje się jeszcze bardziej atrakcyjne – powiedziała Christelle Barnes z SolarEdge.