Drony mają problem z lataniem na okazałe dystanse. Specjalna sieć rozwiąże go

Najnowsze wysiłki mające na celu rozwiązać największy problem dronów latających na duże dystanse sprowadzają się do opracowania specjalnej sieci SOCOM, która została już przetestowana w praktyce.
Drony mają problem z lataniem na okazałe dystanse. Specjalna sieć rozwiąże go

SOCOM rozwiązuje problemy dronów transportowych, które pokonują duże dystanse

Kiedy drony zaczynają oddalać się od operatora na duże dystanse, niemożliwa staje się bezpośrednia łączność radiowa między kontrolerem, a systemami bezzałogowca. Wtedy do gry wkracza albo tryb autonomiczny, albo alternatywny sposób łączności w postaci łączności satelitarnej lub tej komórkowej. Z tej pary tylko ta druga jest dostępna dla konsumenckich dronów, bo pierwsza jest powszechnie wykorzystywana głównie w wojsku. Problem w tym, że choć sygnał sieci komórkowej znajdziemy praktycznie w każdej części cywilizowanego świata, jego skuteczne wykorzystanie jest już sporym wyzwaniem.

Czytaj też: Quadkopter w wodzie niczym błąd w symulacji. Dron TJ-FlyingFish jest na wskroś wyjątkowy

Dlatego też Fraunhofer Institute for Telecommunications z Niemczech nawiązało współpracę z producentami dronów, aby rozwiązać problem zawodnej komunikacji między dronami dostawczymi na duże odległości a ich operatorami. Podczas gdy drony konsumenckie mogą polegać na zdalnym sterowaniu radiowym krótkiego zasięgu, drony dostawcze często korzystają z sieci komórkowych, aby pokonywać okazalsze dystanse. Problem w tym, że obecny system może prowadzić do częstych rozłączeń, kiedy to system drona przełącza się między komórkami sieci, a protokoły regulujące przepływ danych stają się problematyczne.

Czytaj też: Naukowcy znaleźli sposób na badanie tajemnic lasów. Pomogą w tym drony

Aby rozwiązać te ograniczenia, zespół opracował sieć SUCOM, która umożliwia dronom utrzymywanie stabilnego połączenia z ich operatorami, nawet jeśli szybkość transmisji danych ulega wahaniom. Przetestowano ją już w praktyce, udowadniając, że dron wykorzystujący SUCOM był w stanie utrzymać stabilne połączenie nawet podczas lotu przez “odległe martwe punkty” sieci komórkowej w Niemczech. Co jednak najciekawsze, ta technologia łączności jest już wykorzystywana przez drony medyczne w Malawi, umożliwiając zdalnym operatorom monitorowanie informacji o locie przez cały czas. Jako wsparcie, drony te są również wyposażone w system komunikacji satelitarnej.