O szczegółach tego rozwiązania naukowcy piszą na łamach Scientific Reports. Jak wyjaśniają, zdjęcia lotnicze – mające rozdzielczość przekraczającą nawet 200 megapikseli – są przetwarzane w celu uzyskania precyzyjnych modeli 3D krajobrazów miejskich, wiejskich czy mieszanych.
Czytaj też: Drony mają problem z lataniem na okazałe dystanse. Specjalna sieć rozwiąże go
Ten cyfrowy bliźniak może być używany w typowych aplikacjach do nawigacji i eksploracji różnych obszarów, a także w wirtualnej turystyce, grach, filmach i tak dalej. Co ważniejsze, istnieją bardzo wpływowe aplikacje, które mogą symulować procesy w bezpieczny i cyfrowy sposób. Tak więc, może być używany przez zainteresowane strony i władze do symulacji scenariuszy “co by było gdyby” dotyczące powodzi lub innych katastrof naturalnych. Pozwala to na podejmowanie świadomych decyzji i ocenę różnych czynników łagodzących ryzyko. wyjaśnia Charalambos Poullis, jeden z autorów
Narzędzie HybridFlow pozwala na sprawne i dokładne modelowanie krajobrazu
Powszechnie stosowane techniki modelowania 3D wykorzystują techniki identyfikacji kluczowych punktów na obrazie, dopasowania ich na innym obrazie oraz propagacji tych dopasowań na określonym obszarze. Dla odróżnienia, w przypadku HybridFlow obrazy są grupowane w sekcje zrzeszające podobne wizualnie elementy, a następnie na poziomie pikseli.
Czytaj też: Powstaje oceaniczny internet. Jego twórcy mają pomysł na jego wykorzystanie
Takie podejście sprawia, iż model jest bardziej wytrzymały i zapewnia dokładne odwzorowanie otoczenia. Pozwala to również na usunięcie konieczności stosowania jakiejkolwiek technik głębokiego uczenia się, co wymagałoby długotrwałego treningu i zużywania zasobów. Dane są zapisywane na dysku, a nie w pamięci, a zatem ich strumień jest zoptymalizowany, dzięki czemu średniej wielkości model obszaru miejskiego może być stworzony w mniej niż 30 minut.