Niezwykły stop, który powstaje dzięki drukowi 3D będzie rewolucyjny dla kilku dziedzin

Wyjątkowo wydajny stop, który powstaje z użyciem druku 3D, został zaprojektowany przez przedstawicieli kilku instytucji badawczych ze Stanów Zjednoczonych. 
Niezwykły stop, który powstaje dzięki drukowi 3D będzie rewolucyjny dla kilku dziedzin

Dzięki ich wysiłkom można będzie wykorzystywać ten mocny i lekki zarazem materiał, który mógłby znaleźć zastosowanie w przemyśle lotniczym i energetycznym. O kulisach swoich odkryć oraz potencjalnych sposobach użycia nowego materiału naukowcy piszą na łamach Applied Materials Today

Czytaj też: Ta membrana nie tylko oczyszcza odpady. Sama w sobie jest niezwykle cenna

Obecnie stosowane łopatki turbin parowych, łożyska i uszczelki wykonane są z metalu podatnego na utratę twardości czy wydłużanie się w zaskakująco niskich temperaturach. Gdyby jednak udało się zwiększyć jego próg wytrzymałości cieplnej, to można byłoby zwiększyć temperatury kluczowe z punktu widzenia działania turbin parowych, które wykorzystuje się to do przekształcania ciepła w energię elektryczną.

Nowy stop składa się w 42% z aluminium

MPES (multi-principal-element superalloy) składa się z 42% aluminium, 25% tytanu, 13% niobu, 8% cyrkonu, 8% molibdenu oraz 4% tantalu. Dzięki wykorzystaniu zróżnicowanych składników naukowcy zapewnili opisywanemu materiałowi wysoką wytrzymałość na ciężar oraz odporność na złamanie, korozję, promieniowanie i zużycie. Co szczególnie istotne, nowy MPES dobrze radzi sobie w warunkach wysokiej temperatury.

Czytaj też: Repliki prawdziwego świata dokładne co do piksela. Powstało niezwykłe narzędzie do modelowania w 3D

Powinien być więc przydać się w energetyce i przemyśle lotniczym. Jednocześnie sami badacze podkreślają, iż będzie trzeba wprowadzić jeszcze nieco usprawnień w zakresie technologii druku 3D, aby dało się drukować większe części bez potęgowania ryzyka pojawienia się mikroskopijnych pęknięć. Poza tym składniki wykorzystane w procesie produkcyjnym są obecnie na tyle drogie, że konieczne może okazać się znalezienie tańszych zamienników.