Smartfony będą jeszcze bardziej użyteczne, czyli jak uczynić z telefonów jeszcze ważniejsze narzędzie

W świecie, w którym króluje technologia, wszechobecny smartfon przeszedł kolejną ewolucję. Nie jest to już tylko urządzenie do komunikacji czy źródło rozrywki, a narzędzie, które może zrewolucjonizować sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z otaczającym nas światem fizycznym. Postarali się o to naukowcy.
Smartfonowa rewolucja na horyzoncie
Smartfonowa rewolucja na horyzoncie

Smartfony jako czytniki RFID. Możemy jeszcze bardziej zwiększyć ich możliwości

Zespół naukowców University of Washington, University of California San Diego, University of Michigan oraz Disney Research doczekał się publikacji swojego osiągnięcia w pracy zatytułowanej “RFID-Enabled Smartphones: Enabling Ubiquitous Interaction with Everyday Objects” w lutym 2023 roku. Artykuł dotyczy nowej technologii, która zmienia smartfony w czytniki RFID, oszczędzając tym samym koszty i energię. Technologia ta łączy w sobie chip związany bezpośrednio z telefonem oraz wykorzystuje specjalne oprogramowanie, które wspólnie się zdolne do identyfikowania obiektów na podstawie sygnałów, które chip emituje z określonych częstotliwości, takich jak Bluetooth lub Wi-Fi.

Czytaj też: Repliki prawdziwego świata dokładne co do piksela. Powstało niezwykłe narzędzie do modelowania w 3D

Dzięki tej technologii wykorzystującej RFID (Radio Frequency Identification), smartfony mogą teraz służyć jako potężne czytniki, które mogą identyfikować i śledzić obiekty z wbudowanymi tagami RFID. Oznacza to, że moglibyśmy używać naszych smartfonów, aby uzyskać dostęp do informacji o produktach, które kupujemy, miejscach, które odwiedzamy, a nawet o ludziach, których spotykamy. Dzięki tej nowo odkrytej potencjalnej zdolności, możliwości są nieograniczone.

Sprzedawcy mogliby wykorzystywać smartfony obsługujące technologię RFID do dostarczania klientom szczegółowych informacji o produktach, spersonalizowanych zaleceń, a nawet ukierunkowanych rabatów. Muzea i galerie mogłyby wykorzystać je do zapewnienia interaktywnych doświadczeń, które ożywią eksponaty. A w branży opieki zdrowotnej smartfony z obsługą RFID mogłyby być wykorzystywane do śledzenia sprzętu medycznego, monitorowania ruchów pacjentów, a nawet zapewnienia, że pacjent dostaje właściwe leki.

Czytaj też: Powstaje oceaniczny internet. Jego twórcy mają pomysł na jego wykorzystanie

Oczywiście, z wielką mocą przychodzi wielka odpowiedzialność. Wykorzystanie smartfonów z technologią RFID budzi obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń technologia ta ma potencjał, aby zmienić sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i współdziałamy z otaczającym nas światem.