Test wentylatora Arctic P14 PWM PST A-RGB w wersji białej

Arctic P14 PWM PST A-RGB to świetnie wyglądający 140 mm wentylator. Czy jego wydajność oraz kultura pracy stoją na dobrym poziomie?
test Arctic P14 PWM PST A-RGB w wersji białej, recenzja Arctic P14 PWM PST A-RGB w wersji białej, opinia Arctic P14 PWM PST A-RGB w wersji białej
test Arctic P14 PWM PST A-RGB w wersji białej, recenzja Arctic P14 PWM PST A-RGB w wersji białej, opinia Arctic P14 PWM PST A-RGB w wersji białej

Akcesoria Arctic P14 PWM PST A-RGB

W zestawie mamy tylko śrubki – producent niczego więcej nie dodaje. Warto zwrócić uwagę na gwarancję, która udzielana jest na okres 6 lat.

Wygląd i specyfikacja Arctic P14 PWM PST A-RGB

Wentylator wygląda naprawdę fajnie. Połączenie białego koloru z podświetleniem ARGB przy odpowiednio dobranych podzespołach będzie naprawdę robił wrażenie. Za samo podświetlenie odpowiada 12 diod ARGB, które robią fajny efekt wizualny. Oczywiście w sprzedaży znajdziecie też wersję czarną.

Maksymalna prędkość Arctic P14 PWM PST A-RGB wynosi 1900 RPM. Przepływ powietrza jest wtedy równy 68,9 CFM, ciśnienie 2 mmH2O, a głośność 0,3 Sone. Zastosowane łożysko to FDB, a do testów otrzymałem wersję 140 mm. Warto tutaj jednak pamiętać, że jego grubość wynosi 27 mm.Wentylator zasilany jest ze złącza 4-pin PWM i ma również końcówkę 3-pin ARGB. Obie są w wersji męskiej i żeńskiej, więc bez problemów zepniecie więcej takich konstrukcji.

Czytaj też: Test wentylatora Endorfy Fluctus 140 PWM

Jakość wykonania jest bardzo dobra. Mamy 5 łopatek oraz na bokach znajdują się antywibracyjne wyłożenia. Kształt łopatek ma na celu zwiększenie przepływu powietrza oraz ciśnienia. Ich końcówki są ze sobą połączone. Śmigło pracuje też półpasywnie. Jeśli sygnał PWM spadnie poniżej 5% to wentylator zatrzymuje się i wzrasta dopiero wraz ze wzrostem sygnału. Kolejna ciekawa rzecz to PST (PWM Sharing Technology). Technologia pozwala na bezproblemowe zsynchronizowanie pracy wszystkich wentylatorów w ramach jednego PC.

Sposób przeprowadzenia testów

  1. W testach wykorzystany został anemometr Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierz Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieszczony został w tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowany anemometr. Wyniki zanotowano po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności wykonano z odległości 200 mm, głośność tła wynosiła 33 dBA.

Testy Arctic P14 PWM PST A-RGB

Wydajność jest bardzo dobra. Na maksymalnych obrotach śmigło znajduje się w czołówce wyników, a na 1200 RPM i 800 RPM jest ono jednym z wydajniejszych przy takich RPM. Spokojnie więc macie zagwarantowany naprawdę dobry przepływ powietrza.

Na 1900 RPM Arctic P14 PWM PST A-RGB będzie słyszalny, ale jest cichszy od sporej konkurencji. Na 1200 RPM jest już cicho, a przy 800 RPM na pewno go nie usłyszycie. Pod tym względem jest również naprawę dobrze.

Czytaj też: Test wentylatora Arctic P12 Max

Test Arctic P14 PWM PST A-RGB – podsumowanie

Arctic P14 PWM PST A-RGB w wersji białej powinien kosztować ok. 80 zł. Uważam, że jest to bardzo dobry wybór. Wentylator jest bardzo dobrze wykonany, ma długą gwarancję, półpasywny tryb działania czy PST. Wygląda również świetnie i powinien świetnie wpasować się w biały zestaw komputerowy.

Dzięki złączom męskim i żeńskim możecie bez problemów spiąć kilka takich wentylatorów i podłączyć jednym złączem 4-pin PWM i ARGB do płyty głównej. W testach wypadł bardzo dobrze oferując naprawdę fajną wydajność przy dobrej kulturze pracy. Moim zdaniem jeśli więc szukacie białego śmigła 140 mm z podświetleniem to z pewnością będziecie zadowoleni z tego zakupu.