Naukowcy stworzyli robotyczną dżdżownicę i chcą podbić świat

Naukowcy z Seoul National University, Korea Institute of Science and Technology (KIST) oraz University of California San Diego opracowali robotyczną dżdżownicę, czyli specjalistycznego robota, który jest w stanie przemierzać z łatwością podziemne tereny. Po co? Zastosowań jest oczywiście cała masa.
Robotyczna dżdżownica
Robotyczna dżdżownica

Nowy podziemny robot idealnie imituje robotyczną dżdżownicę

Naukowcy opracowali nowego robota, który porusza się jak dżdżownica poprzez tworzenie fal wzdłuż swojego ciała. W praktyce robot wykorzystuje perystaltyczne miękkie siłowniki (PSA), które wydłużają się i kurczą, gdy pompuje się do nich powietrze. Dzięki temu mechanizmowi robot może również zmieniać swoją sztywność poprzez regulację ciśnienia wewnątrz PSA, co pozwala mu przeciskać się przez ciasne przestrzenie lub opierać się siłom zewnętrznym. Dlatego też mógłby być przydatny w eksploracji podziemi, monitorowaniu środowiska lub misjach poszukiwawczo-ratowniczych.

Czytaj też: Neuralink zmieni osobowość. Zaskakujący wpływ implantów mózgowych

Szczegóły tego dzieła zostały opisane na łamach Scientific Reports, gdzie przeczytamy, że prototypowe urządzenie ma długość 45 cm i składa się z pięciu połączonych “perystaltycznych miękkich siłowników”. Każdy z nich obejmuje wewnętrzną rurę mieszkową, zewnętrzną miękką skórę elastomerową i lepki płyn, który jest zamknięty w przestrzeni pomiędzy nimi.

Czytaj też: W przyszłości zoperuje cię drukarka 3D. Ten robotyczny system jest wyjątkowy

Działa to tak, że rurki wydłużają się, gdy pompuje się do nich powietrze, tym samym rozciągając skórę i umożliwiając płynowi ułożenie się w cienkiej warstwie. Wtedy segment staje się długi i chudy. Kiedy jednak powietrze jest pobierane, mieszek skraca się, a sprężony płyn wypycha skórę na zewnątrz… i wtedy PSA staje się krótki i gruby. Wystarczy zapętlić ten ruch względem każdej sekcji, aby wraz z pomocą małych zewnętrznych podkładek ciernych, które zastępują rzęski, robot był w stanie pokonać drogę przez płaskie powierzchnie, przez rury i przez ziarniste media.