W szkole zapewne ich nie znosiliście, ale teraz warto do nich wrócić

Grecka mitologia – jedni ją nienawidzą po tym, jak szkoły zrobiły z jej znajomości wymóg, a inni zapewne kochają, dostrzegając w niej niepodważalne wartości. Jak to więc wrócić do mitów w nowoczesnym wydaniu, czyli tym “komiksowym”? Odpowiedź na to pytanie zapewniła mi niedawno lektura komiksu Tezeusz i Minotaur.
W szkole zapewne ich nie znosiliście, ale teraz warto do nich wrócić

Recenzja komiksu Tezeusz i Minotaur. Czy grecka mitologia może się podobać?

Osobiście nie znosiłem mitologii greckiej, kiedy szkolne mury witały mnie regularnie i dlatego właśnie tak bardzo wciągnęła mnie mitologia słowiańska. Twórczość, po którą sięgnąłem sam, a nie zostałem do tego zmuszony przez program nauczania i regularne kartkówki z imion bóstw oraz nazw krain. Podkreślam to nie bez powodu, a przez to, że zapewne nie jestem jedyną osobą, która zraziła się do mitologii greckiej już na etapie szkolnictwa i nigdy nie myślała o powrocie do tego, co tam nawymyślali przodkowie dzisiejszych ludzi. Komiksy okazały się jednak do tego idealne.

Czytaj też: Olimp miesza się w sprawy superbohaterów, czyli recenzja Injustice. Bogowie pośród nas. Rok czwarty

Przykładową publikacją tego typu niech będzie komiks Tezeusz i Minotaur autorstwa Luca Ferry, który to wpadł na nasz polski rynek za sprawą wydawnictwa Egmont. To zrobiło zresztą z tych mitologii greckiej wyjątkową serię pod nazwą Świat Mitów, której to lektura jest w stanie zapewnić nam nie tylko pigułkę wiedzy, ale też kompleksowe informacje na temat tego, o czym były konkretne mity.

Czytaj też: Zorro jedzie do Rzymu i grzebie w grobach, czyli recenzja Skorpion Tom 1

Z jednej strony komiks najpierw przedstawia nam historię danego bohatera oraz jego przygody, nie oszczędzając widoków przeznaczonych dla osób pełnoletnich, a z drugiej wieńczy ich los faktami na temat zarówno samej legendy, jak i bohatera oraz jego związku z historią. Innymi więc słowy, komiks Tezeusz i Minotaur to dzieło, które zostało stworzone specjalnie dla osób, chcących z jednej strony zażyć rozrywki z lektury, a z drugiej poszerzyć swoją wiedzę na temat greckich mitów. Takiego połączenia nie sposób więc nie polecić.