Pionowa fotowoltaika na parkingach. Oto nowy pomysł na produkcję energii 

Niemiecki producent Luxor Solar i japońska firma AirWater wprowadzają na rynek pionowe panele fotowoltaiczne. Te mogą być instalowane na przykład na parkingach.
Pionowa fotowoltaika na parkingach. Oto nowy pomysł na produkcję energii 

Jak przekonują osoby związane z tym przedsięwzięciem, takie systemy mają rzekomo zapewnić podobną wydajność energetyczną jak konwencjonalne panele. Ich niewątpliwą zaletą są jednocześnie mniejsze rozmiary, dzięki czemu mogą one być instalowane na niewielkich powierzchniach.

Czytaj też: Tak Nowy Jork będzie walczył ze zmianami klimatu. Kampus jak z przyszłości

Rzeczony system posiada heterozłączowe panele słoneczne o mocy 460 W, optymalizatory mocy i stojaki pionowe. Wysokość od powierzchni gruntu do spodu modułu wynosi ponad 2 metry, dzięki czemu zapewnione jest bezpieczeństwo, a przestrzeń przy gruncie zarezerwowana dla paneli jest znacznie mniejsza.

Pionowa fotowoltaika może być instalowana na przykład na parkingach, nie ograniczając ich powierzchni, co często jest problematyczne

Obecnie dostępny wariant ma wymiary wynoszące 2280 mm x 4633 mm i moc 920 W. Składa się on z dwóch dwustronnych modułów o mocy 460 W każdy Jednostkę można skonfigurować w systemie 13 jednostek o łącznej mocy wyjściowej 35,88 kW.

Czytaj też: Co wyjdzie z połączenia baterii przepływowej i słonej wody? Fani grafenu się ucieszą

AirWater i Luxor Solar K.K rozpoczęły sprzedaż swojego produktu na terenie Japonii, a pierwsza instalacja demonstrująca potencjał tej technologii ma mieć moc 25,2 kW i pojawi się w Sapporo. Takie rozwiązanie ma być szczególnie przydatne na obszarach, w których częste i obfite okazują się opady śniegu. A kto ogląda skoki narciarskie, ten z pewnością kojarzy Sapporo. Co istotne, tego typu panele mogą być instalowane na parkingach bez zmniejszania ich pojemności, która często okazuje się na wagę złota. Im więcej alternatyw na rynku odnawialnych źródeł energii, tym lepiej dla ludzkości i całego środowiska naturalnego.