To nie sceneria z nowego filmu Marvela. Ta oczyszczalnia może dać drugie życie naszej planecie

Captura Corporation ma plan, jak usunąć nadmiar dwutlenku węgla, łagodząc tym samym zmiany klimatyczne. Pomoże w tym wielka oczyszczalnia na środku morza!
Oczyszczalnia Captura może pomóc walczyć ze zmianami klimatu /Fot. Captura Technologies

Oczyszczalnia Captura może pomóc walczyć ze zmianami klimatu /Fot. Captura Technologies

Captura Corporation to założona w 2021 r. spółka wydzielona z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech), która zamierza wykorzystać opatentowany proces elektrodializy zwany Direct Ocean Capture (DOC). Generuje on strumień czystego dwutlenku węgla, który może być sekwestrowany lub ponownie wykorzystany w celach przemysłowych, łagodząc tym samym negatywne skutki zmian klimatycznych.

Wielka oczyszczalnia wodna

Technologia DOC jest podobno w stanie wydobyć gigatony węgla z oceanu, chociaż jeszcze tego nie udowodniono. Proces rozpoczyna się od doprowadzenia przefiltrowanego strumienia wody oceanicznej do obiektu, gdzie za pomocą technologii elektrodializy tworzony powstaje kwas.

Czytaj też: Tak Nowy Jork będzie walczył ze zmianami klimatu. Kampus jak z przyszłości

Ten jest następnie dodawany do wody oceanicznej, wyzwalając reakcję chemiczną, która wydobywa dwutlenek węgla z wody. Proces jest przyspieszany za pomocą kontaktora gaz-ciecz i pompy próżniowej, w wyniku czego powstaje oczyszczony strumień dwutlenku węgla, który może być ponownie wykorzystany lub sekwestrowany.

Mniej niż 1 proc. tej wody jest kierowany i wstępnie przetwarzany w celu oczyszczenia wody oceanicznej do czystej słonej wody. Ta jest następnie przetwarzana dzięki opatentowanej i chronionej technologii elektrodializy firmy Captura.

Tak działa oczyszczalnia Captura – schemat /Fot. Captura Technologies

Proces neutralizacji przepływu wody oceanicznej odbywa się poprzez dodanie zasady alkalicznej. Pomaga to w absorpcji atmosferycznego dwutlenku węgla, po czym zdekarbonizowana woda wraca do oceanu. Według Captura, woda ta może następnie reagować z atmosferą, aby ściągnąć równoważną ilość dwutlenku węgla. Po przefiltrowaniu, woda morska ma niezwykłą zdolność do ponownego wchłonięcia tej samej ilości dwutlenku węgla z atmosfery, która została początkowo usunięta, co czyni ją skutecznym narzędziem łagodzenia skutków zmian klimatycznych.

Czytaj też: Najbardziej ekologiczne klimatyzatory w zasięgu wyjątkowego materiału

W 2022 r. uruchomiono pierwszy oceaniczny obiekt pilotażowy jako samodzielną jednostkę w Newport Beach w Kalifornii. Teraz Captura we współpracy z AltaSea w porcie Los Angeles planuje uruchomić drugą placówkę, która będzie w stanie oczyścić 100 ton dwutlenku węgla z oceanu co roku.