Tesla ma swojego robota, ale liderem w tej dziedzinie jest kto inny. Phoenix rzuca na kolana

Nie tylko Tesla zaprezentowała swojego humanoidalnego robota. Tego samego dokonała firma Sanctuary AI, która stworzyła robota Phoenix.
Phoenix /Fot. Sanctuary AI

Phoenix /Fot. Sanctuary AI

Nowo zaprezentowany robot humanoidalny Pheonix to już szósta generacja rozwiązań od Sanctuary AI. Firma została założona w 2018 r. z misją opracowania humanoidalnego robota ogólnego przeznaczenia, w obudowie podobnej do przeciętnej wielkości człowieka. Firma rozpoczęła od projektów dłoni i rozwinęła platformę obejmującą ramiona, głowę i tułów. Najnowsza wersja jest pierwszą, która ma nogi.

Czytaj też: Robotyczne ramiona sterowane przez AI. Kto wzywał Spider-Mana?

Phoenix jest kontrolowany przez Carbon, system sterowania AI, dzięki któremu robot sprawdzi się w wielu różnych scenariuszach. Sanctuary AI zademonstrowało Phoenixa w setkach różnych sytuacji dla klientów z kilkunastu branż.

Zaprojektowaliśmy Phoenixa tak, aby był najbogatszym w czujniki robotycznym humanoidem, jaki kiedykolwiek zbudowano oraz aby umożliwić szybko rosnącej sztucznej inteligencji Carbon wykonywanie najszerszego możliwego zestawu zadań. Widzimy przyszłość, w której roboty ogólnego przeznaczenia są tak wszechobecne jak samochody, pomagając w przypadkach, gdy po prostu nie ma wystarczającej liczby ludzi do wykonania tej pracy. Geordie Rose, współzałożyciel i dyrektor generalny Sanctuary AI

Wszystko zaczyna się od dłoni

Firma Sanctuary AI zaczęła od zaprojektowania ludzkich dłoni dla robota. Zrobotyzowane dłonie mają cztery palce i kciuk, o wymiarach podobnych do ludzkiej dłoni. Konstrukcja dłoni robota Phoenix oferuje 20 stopni swobody i siłę pozwalającą na podniesienie do 20,5 kg. Integralną częścią projektu jest również zastrzeżona technologia haptyczna, która naśladuje zmysł dotyku.

Czytaj też: Oto Optimus. Tesla zaczyna produkować roboty

Po zaprojektowaniu rąk, firma zbudowała funkcjonalne ramiona i tułów/głowę. Model Phoenix jest szóstą generacją platformy i pierwszym modelem robota, który jest wyposażony w nogi i zasługuje na miano “humanoidalnego” dwunożnego systemu robotycznego.

Sanctuary AI jest wczesnym liderem na wschodzącym rynku robotyki ogólnego przeznaczenia. Podstawową definicją “ogólnego przeznaczenia” jest nacisk na stworzenie technologii, która może wykonywać pracę fizyczną tak jak człowiek. Rynek robotów humanoidalnych ogólnego przeznaczenia szybko ewoluuje, a wielu konkurentów ujawnia i podkreśla swoje zamiary związane z tym rynkiem.

Aby być robotem ogólnego przeznaczenia, robot musi być w stanie wykonać prawie każde zadanie robocze, w sposób, jakiego oczekuje się od człowieka, w środowisku, w którym wykonywana jest praca. Chociaż łatwo jest skupić się na fizycznych aspektach maszyny, robot jest tylko narzędziem dla prawdziwej gwiazdy programu – naszego zastrzeżonego systemu sterowania AI. To umysł robota oparty na węglu. Geordie Rose

W marcu 2023 roku Sanctuary AI zakończyło swoje pierwsze komercyjne wdrożenie, co stanowiło znaczący kamień milowy w postępach firmy w kierunku pełnej komercjalizacji.