Dzięki naukowcom następną paczkę chipsów będziesz mógł zjeść… i to dosłownie

Opakowania na żywność od lat stanowią rosnący problem związany z tym, jak wiele odpadków generują. Dlatego właśnie naukowcy dążą do opracowania alternatywy dla przede wszystkim plastiku, aby zapewnić producentom żywności nowy materiał, którym będą mogli pakować swoje produkty do woli, nie musząc martwić się o swój wpływ na naturę.
Dzięki naukowcom następną paczkę chipsów będziesz mógł zjeść… i to dosłownie

Prawdziwie ekologiczne opakowania. Naukowcy opracowali je z pomocą bakterii

Oczywiście aktualnie są już wykorzystywane nowego rodzaju materiały, które to szkodzą środowisku mniej, niż tradycyjny plastik, ale dla wielu to za mało. Dlatego naukowcy z Chinese University of Hong Kong wykorzystali celulozę produkowaną przez bakterie do stworzenia kompozytowego materiału opakowaniowego, który może być fenomenalnym wręcz zastępstwem dla plastiku. Materiał ten jest nie tylko wytrzymały i zrównoważony w produkcji, ale także biodegradowalny i na dodatek jadalny, choć zważywszy na proces transportowy, trudno wyobrazić sobie, aby ktokolwiek zjadł np. przenoszone wielokrotnie z regału na regał pudełko czy paczkę chipsów.

Czytaj też: Oto Optimus. Tesla zaczyna produkować roboty

Wchodząc w szczegóły samego materiału, naukowcy wykorzystali celulozę bakteryjną, a więc ultracienką sieć nanowłókien celulozowych, których syntezą zajmują się bakterie właśnie. Uzyskany w tym materiał jednorazowego użytku jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także jadalny, więc nieszkodliwy dla organizmów naszych oraz zwierząt, a gdyby tego było mało, nie wymaga surowców naturalnych do produkcji, bo proces ten obejmuje po prostu fermentację.

Czytaj też: Chirurdzy będą grzebać Ci w mózgu jeszcze skuteczniej. Wszystko dzięki robotom

Uzyskiwana celuloza z bakterii jest podstawą dla wyizolowanego z soi białka, a ten duet jest następnie pokrywany odpornym na olej kompozytem z alginianu wapnia, co ma być ponoć prostym procesem uzyskiwania przezroczystego i nietoksycznego materiału, który rozłoży się w naturze po ledwie dwóch miesiącach. Praktyczne testy potwierdziły potencjał tego dzieła, dlatego naukowcy planują teraz kontynuować prace nad swoim nowym materiałem opakowaniowym, zwiększając jego wszechstronność i łatwość produkcji.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!