W te pionierskie akumulatory wierzy nawet Bill Gates i łoży na nie część swojego majątku

W erze, w której rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii są kluczowe, firma Antora Energy wspierana przez miliardera i filantropa Billa Gatesa, przełamuje bariery z modularnym, skonteneryzowanym systemem akumulatorów specyficznego typu, bo akumulatorów cieplnych.
W te pionierskie akumulatory wierzy nawet Bill Gates i łoży na nie część swojego majątku

Akumulatory Antora Energy mają raz na zawsze rozwiązać problem magazynowania prądu

Tradycyjnie operacje w ciężkim przemyśle opierają się nieprzerwanie na paliwach kopalnych, a przerywana natura odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, komplikuje ewentualne przejście na zieloną energię w tym sektorze. Akumulatory cieplne Antory mają to zmienić, jako że obiecują efektywne magazynowanie prądu nawet w ekstremalnych temperaturach i efektywne jej przekształcanie w prąd lub ciepło. To innowacyjne rozwiązanie ma na celu rozwiązanie jednego z najbardziej palących problemów w procesie dekarbonizacji ciężkich gałęzi przemysłu: magazynowania energii.

Czytaj też: W USA produkcja akumulatorów do samochodów wejdzie na nowy poziom

Akumulatory cieplne Antory używają jako głównego składnika bloków węglowych. Są one produktem ubocznym różnych procesów przemysłowych, co sprawia, że są łatwo dostępne i niedrogie. Mając wysoką przewodność cieplną i zdolność wytrzymywania temperatur nawet do 3000°C, a przede wszystkim mogą magazynować ogromne ilości energii. Tą można przekształcić zarówno w ciepło, jak i w elektryczność za pomocą superwydajnych paneli termofotowoltaicznych (TPV).

Czytaj też: Naukowcy mają swoje nowe innowacyjne akumulatory. Mogą odmienić elektronikę użytkową

Co więcej, Antora twierdzi, że jej rozwiązanie może przewyższyć istniejące alternatywy, takie jak baterie cieplne “brick toaster” firmy Rondo, które magazynują ciepło w glinianych cegłach. Zwłaszcza że jej rozwiązanie jest w pełni bezpieczne, bo bloki węglowe są nietoksyczne, tanie i na dodatek mają minimalny wpływ na środowisko. Dzięki inwestycjom z zewnątrz Antora Energy już otworzyła największą na świecie fabrykę ogniw TPV, która ma wytwarzać systemy o mocy 30-60 MW około 2025 roku. Wtedy to modularna i skonteneryzowana natura akumulatorów tego typu ma znacznie ułatwić zarówno transport, jak i instalację.