Murarze do odstawki. Ten robot do układania cegieł wykonuje prace szybciej i dokładniej

Dążenie do automatyzacji powtarzalnych rodzajów prac trwa od dłuższego czasu i najnowszym tego przejawem jest robot Hadrian X, który układa cegły szybciej i dokładniej od ludzkich murarzy.
Murarze do odstawki. Ten robot do układania cegieł wykonuje prace szybciej i dokładniej

Robot do układania cegieł ma przewyższać ludzkich pracowników

Cała paca zaprawy, wstępne wyrównanie, cegła lub pustak, weryfikacja poziomu i odchyłów… i tak w kółko. Tego typu praca murarzy brzmi jak coś, co można w prosty sposób zautomatyzować i do tego właśnie dążyli specjaliści australijskiej firmy FBR, opracowując robota do układania cegieł. Nie żyjemy już jednak w czasach, w których samo zastąpienie człowieka robotem robi na kimś wrażenie. Dziś roboty muszą być zarówno tańsze, jak i lepsze od ludzi, żeby miały sens i tak rzeczywiście jest z robotem Hadrian X.

Czytaj też: Disney stworzył robota BD-1 ze Star Wars Jedi: Fallen Order. Można się w nim wręcz zakochać

Zamiast wypluwać beton warstwami w dążeniu do postawienia ścian, Hadrian X został zaprojektowany specjalnie z myślą o tradycyjnym budownictwie. Stąd jego zdolności do układania bloków konstrukcyjnych, co wykonuje nie tylko szybciej i dokładniej, niż ludzcy pracownicy, ale też całkowicie bez zmęczenia i potrzeby robienia sobie przerwy. Używa do tego wyciągarki, liny holowniczej i inteligentnej końcówki. Co najciekawsze, robot ten może również ciąć cegły i używać specjalnego kleju zamiast zaprawy, budując ściany o powierzchni ponad 70 metrów kwadratowych w ciągu jednej godziny z wykorzystaniem 45-kilogramowych bloków.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli robota do zadań specjalnych. Nie straszne będą mu nawet elektrownie jądrowe

W ogólnym rozrachunku Hadrian X ma na celu przyspieszenie budowy, zmniejszenie kosztów i poprawę bezpieczeństwa przy jednoczesnym utrzymywaniu perfekcji, dzięki bazowaniu na trójwymiarowych modelach CAD. Może pracować w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia, używając teleskopowego ramienia, które może sięgać do trzech pięter wysokości, ale nie jest jedynym tego typu robotem, którego stworzyła firma FBR. Przykładowo Hadrian 105 to mniejsza wersja Hadrian X, która może układać do 225 bloków na godzinę, Hadrian 122 to już większa wersja Hadrian X, która może układać do 1000 bloków na godzinę, podczas gdy Hadrian Z, to prototyp robota o zerowej emisji, który może działać na ogniwach paliwowych z wodorem.