Test MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio w komputerze opartym o części MSI

MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio to jeden z ciekawszych modeli RTX 4070 Ti, jaki znajdziemy w sklepach. W dzisiejszym teście chcielibyśmy przedstawić Wam, jak karta spisuje się w połączeniu z komputerem opartym o części tego samego producenta. Czy takie połączenie rzeczywiście ma sens?
Test MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio w komputerze opartym o części MSI

Specyfikacja komputera MSI

Procesor to AMD Ryzen 5 7600X. Ma on 6 rdzeni, 12 wątków i jest bardzo dobrym wyborem pod PC dla gracza. Maksymalny zegar boost to 5,3 GHz, a bazowy wynosi 4,7 GHz. Za jego chłodzenie odpowiada MSI MAG CoreLiquid M360. Jest to AiO z trzema wentylatorami 120 mm, które z pewnością w zupełności wystarczy do okiełznania procesora. Maksymalna prędkość śmigieł to 2000 RPM, a pompki 3100 RPM. Wygląda ono bardzo dobrze, głównie dzięki ciekawej blokopompce oraz podświetlanym wentylatorom.

Pamięci RAM to Patriot Signature 2x 16 GB 4800 MHz CL 40. Tutaj powinny znaleźć się znacznie szybsze kości, które dodatkowo miały by radiatory. Te nie dość że są podstawowe, to jeszcze po prostu źle wyglądają w tym zestawie. Całość osadzono na płycie MSI B650 Tomahawk WiFi. Ponownie jest to podstawowy model, ale w zupełności wystarczy do ogarnięcia procesora czy pamięci RAM. Plus za obecność Wi-Fi, która coraz częściej jest wymagana w nowych komputerach.

Czytaj też: Test Gainward GeForce RTX 4060 Ghost

Zastosowany dysk to MSI Spatium M461 1 TB. Ponownie jest to dobra konstrukcja PCIe 4.0 x4 o prędkości zapisu równej 3200 MB/s i odczytu 5000 MB/s. Gracze powinni być zadowoleni z jego działania. Zasilacz to model MSI A850GL PCIE5. Sama moc jest za duża na podzespoły, ale może przydać się w przyszłości, podczas wymiany części na nowsze. Zasilacz ma złącze 12VHPWR i jest generalnie bardzo dobrej jakości. Obudowa to model MSI MPG Velox 100R. Ma ona cztery wentylatory 120 mm ARGB, pełne złącza na przednim panelu i wygląda naprawdę dobrze. Została ona fajnie dopasowana do zestawu, powinna zapewniać dobry przepływ powietrza i bardzo fajnie wyglądać w połączeniu z pozostałymi częściami.

Specyfikacja MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio

Przejdźmy jednak do karty graficznej, która jest podstawą w tym zestawie. Jest to model MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio, który jest jednym z ciekawszych modeli z serii. W zestawie mamy holder i przejściówkę, ale ta ostatnie nie przyda się – zasilacz ma złącze 12VHPWR.

MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio wygląda naprawdę dobrze. Mamy czarny backplate oraz podświetlenie. W obudowie z oknem na pewno karta będzie się wyróżniała. Jakość wykonania również jest bardzo dobra. Backplate jest metalowy, a całość bardzo dobrej jakości. MSI pod tym względem nie zawiodło.

Wymiary karty to 337 x 140 x 62 mm. Jest to długi model wymagający pojemnej obudowy. Waga wynosi 1594 g – holder z pewnością się przyda. Model chłodzony jest dzięki trzem wentylatorom TORX 5.0, które działają półpasywnie. Zasilanie odbywa się ze złącza 12VHPWR. W zestawie macie jednak wspomnianą wcześniej przejściówkę. Sugerowany zasilacz powinien mieć moc 700 W. Złącza obrazu niczym nie zaskakują: 3x DisplayPort 1.4a i 1x HDMI 2.1a.

Karta ma podwójny BIOS – testy przeprowadziliśmy przy trybie Gaming. Jego zmiana odbywa się wygodnym przełącznikiem umieszczonym z boku. Taktowanie boost wynosi na obu 2475 MHz, więc grafika została podkręcona względem podstawowej wersji. Dodam też, że całość ma 12 GB VRAM opartej o szynę 192-bit.

Nie zapominajmy też o technologiach, które karta wspiera. Podstawa to DLSS 3, w skład którego wchodzi generator klatek. Technologia ta potrafi mocno podbić wyniki w grach więc warto na nią zwrócić uwagę. Niedawno też zadebiutował DLSS 3.5, który wprowadził ray reconstruction. Więcej o tym dowiecie się z tego artykułu. karta oczywiście obsługuje też Reflex, które również jest pożądane wśród graczy. Taka ilość technologii daje zdecydowanie przewagę nad AMD, choć czerwoni szykują i powoli wdrażają swoje odpowiedniki.

Karty Nvidii zawsze wypadały lepiej od konkurencji w ray tracingu. Technologia ta zdecydowanie poprawia jakość obrazu, o czym możecie przekonać się ze screenów poniżej. Więcej o tym dowiecie się z naszego artykułu. Nowością jest też path tracing, na razie dostępny tylko w Cyberpunk 2077. Symuluje on prawdziwą fizykę światła, co zapewnia jeszcze lepsze efekty na ekranie. O nim również więcej dowiecie się w artykule, który w pełni opisuje technologię. A teraz przejdźmy do efektów, które obie technologie pozwalają wygenerować.

Porównanie obrazu – rasteryzacja vs ray tracing

W przypadku rasteryzacji gry miały włączone maksymalne ustawienia graficzne, co również dotyczy ray tracingu – tutaj też wybraliśmy maksymalne ustawienia. Screeny dotyczą efektów bez włączonego DLSS.

Cyberpunk 2077, rasteryzacja vs ray tracing

Cyberpunk 2077, rasteryzacja vs ray tracing

Dying Light 2, rasteryzacja vs ray tracing

Dying Light 2, rasteryzacja vs ray tracing

Hogwarts Legacy, rasteryzacja vs ray tracing

Hogwarts Legacy, rasteryzacja vs ray tracing

The Callisto Protocol, rasteryzacja vs ray tracing

The Callisto Protocol, rasteryzacja vs ray tracing

Porównanie obrazu – rasteryzacja vs path tracing

Cyberpunk 2077, rasteryzacja vs path tracing

Cyberpunk 2077, rasteryzacja vs path tracing

Cyberpunk 2077, rasteryzacja vs path tracing

Testy w grach bez ray tracingu

1920 x 1080

W Full HD bez problemów możecie odpalać wszystkie gry na maksymalnych detalach.

2560 x 1440

W 2560 x 1440 ponownie mamy świetne wyniki i każdy z tytułów chodzi w powyżej 60 fps średnio.

3840 x 2160

W ostatniej rozdzielczości w 7 grach nie zanotowaliśmy średnio 60 fps. Tutaj trzeba będzie obniżyć detale albo włączyć DLSS, jeśli dana gra go ma.

test MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio, recenzja MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio, opinia MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio

Testy w grach z ray tracingiem

1920 x 1080

Tutaj każda gra chodzi w pełni płynnie – możecie odpalać tytuły z RT ustawionym na najwyższe opcje.

2560 x 1440

Bardziej wymagające tytuły chodzą już w poniżej 60 fps. DLSS będzie więc wskazany, jeśli interesuje Was osiągnięcie tej liczby klatek na sekundę.

3840 x 2160

W ostatniej rozdzielczości mamy już bardzo niskie wyniki w niektórych grach. Dobrze więc, że mamy też opcję skorzystania z generatora klatek, która może okazać się niezastąpiona.

test MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio, recenzja MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio, opinia MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio

Testy DLSS

1920 x 1080

Włączenie DLSS znacznie podbija fps. Generator klatek jeszcze bardziej pomaga w Cyberpunk 2077, ale w Dying Light dużych wzrostów nie ma.

2560 x 1440

Tutaj spokojnie wystarczy DLSS: Jakość do płynnej rozgrywki. Widać też, że FG podbija już mocniej wyniki w DYing Light 2.

3840 x 2160

W ostatniej rozdzielczości w bardzo wymagających grach generator klatek zdecydowanie się przyda. Widać też, że zysk w drugiej grze z tej technologii jest już naprawdę spory.

Testy w Cyberpunk 2077 z path tracingiem

1920 x 1080

Przy path tracingu przyda się nawet w najniższej rozdzielczości DLSS: Jakość, aby uzyskać średnio 60 fps.

2560 x 1440

W kolejnej rozdzielczości wyniki z DLSS: Jakość nie są złe, ale mocniejsze jego ustawienie może zdecydowanie się przydać.

3840 x 2160

W ostatniej rozdzielczości nawet generator klatek nie gwarantuje średnio 60 fps. Tutaj zdecydowanie potrzebne będzie inne ustawienie samego DLSS.

Temperatury, głośność i pobór mocy

Spoczynkiem było wyświetlanie samego pulpitu, obciążenie to Cyberpunk 2077 (rasteryzacja) w rozdzielczości 3840 x 2160.

  • Temperatura GPU: 39°C / 66°C,
  • Głośność zestawu: 37 dBA / 41,9 dBA,
  • Pobór mocy zestawu: 78 W / 368 W.

W spoczynku karta działa pasywnie, więc nie ma wpływu na głośność zestawu. Całość też pod obciążeniem jest stosunkowo cicha, chłodna, a pobór mocy nie należy do największych.

Czytaj też: Okulary do pracy przed komputerem. Czy to rzeczywiście ma sens?

Test MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio – podsumowanie

MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio kosztuje ok. 4599 zł. W tej cenie jest to naprawdę fajna konstrukcja, która zapewnia bardzo dobrą wydajność w grach. Sama jakość wykonania i wygląd to równiez plus – nie ma do czego się tutaj przyczepić, a sama karta bardzo dobrze będzie wyglądała w obudowie z oknem. W zestawie jest holder, więc po jego użyciu całość nie powinna opadać.

test MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio, recenzja MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio, opinia MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio

Grafika stworzona została do ryzgrywki w 2560 x 1400 i tutaj radzi sobie bardzo dobrze. Jedynie po włączeniu ray tracingu niektóre tytuły będą wymagały dodania DLSS, aby uzyskać średnio 60 fps. Technologia ta wraz z generatorem klatek przyda się również po włączeniu path tracingu, który jest niezwykle wymagający. Tutaj plus dla karty za obsługę DLSS 3, który jest już obecny w grach, bowiem AMD dopiero wdraża FSR 3. Ważną rzeczą jest również ray reconstruction, który dodatkowo poprawia jakość obrazu przy path tracingu. Jeśli zależy Wam na gamingu w 3840 x 2160 to dzięki DLSS 3 również nie będzie z tym problemu nawet przy włączonym RT.

test MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio, recenzja MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio, opinia MSI GeForce RTX 4070 Ti Gaming X Trio

Karta ma podwójny BIOS, więc tutaj możecie wybrać – niższe temperatury czy cichsza praca. Natomiast nawet przy Gaming całość chodzi cicho i jest chłodna. Pobór mocy też nie należy do największych. Kartę warto też sparować z pozostałymi częściami MSI, które oferują cichą pracę, dobre chłodzenie oraz naprawdę może się to podobać. Wykorzystane części są też bardzo dobrej jakości, co ma znaczenie choćby przy zasilaczu.

Jeśli więc szukacie RTX 4070 Ti to warto rozważyć model od MSI. Jest to bardzo dobra karta, którą z pewnością docenią gracze.