PlayStation rozwiąże mój największy problem ze SteamDeck

Ekscytujące przecieki z obozu niebieskich! Wszystko wskazuje na to, że Sony pracuje nad nową wersją konsoli PlayStation, którą zmieścimy we własnych dłoniach.
playstation
playstation

Handheld PlayStation jeszcze przed premierą PS6?

Rynek handheldów zdawał się być niemalże na wymarciu. Przez lata ostatnią „kieszonsolką” pozostawał Nintendo Switch, a małe komputery na kształt konsoli przenośnej, GPD, były raczej tylko egzotyczną ciekawostką. Wszystko się jednak zmieniło z premierą ostatniego sprzętu Valve. SteamDeck okazał się mieć kilkumilionową sprzedaż (a przynajmniej na to wskazują szacunki), a w ślad za nim poszły inne firmy. Dziś dostępne są za to podobne urządzenia od innych producentów jak np. ASUS ROG Ally.

Czytaj też: Remake Until Dawn to dowód na stan branży gier wideo

Dalszy efekt? Pojawiło się kilka mniej popularnych urządzeń do streamowania gier, a i nie musieliśmy długo czekać na PlayStation Portal. Odpowiedź Sony rozczarowała wiele osób, ponieważ również oferuje tylko opcję strumieniowania gier z lokalnej konsoli, a nie jest samodzielnym handheldem z własną mocą obliczeniową. Pozytywnie zaskoczyła cena urządzenia, ale wciąż – jest to sprzęt robiący coś, co taki SteamDeck też potrafi, a oferuje więcej funkcji.

Dlaczego jednak np. ja nie kupuję SteamDecka? Jako gracz konsolowy, który większość biblioteki posiada i tak na PlayStation, kupno sprzętu Valve, aby grać przenośnie, wiązałoby się z kolejnymi opłatami za zbudowanie kolekcji gier, którą już mam ogromną u Sony. Gdybym zatem miał dostęp do wieloletniej bazy produkcji ze sprzętu niebieskich – zastanawiałbym się nad zakupem. Sony chyba zrozumiało potrzeby swoich klientów i po kryjomu ruszyło z testami tego, na co naprawdę czekali gracze – PlayStation Portal (lub jak kto woli – Portable/Vita) z własną mocą obliczeniową. To, co jednak najlepsze to to, że sprzęt nie idzie w kierunku produkcji ekskluzywnych, więc o jego być albo nie być na rynku nie będą decydowały premiery małych gier. Nowy plan Sony to dosłownie kopia SteamDecka, czyli uruchamianie gier z PlayStation 4 i PlayStation 5!

Czytaj też: Polski Silent Hill 2 rugany przez fanów serii

Co jeszcze wiemy o sprzęcie? Sony nad urządzeniem pracuje z AMD i w tej chwili konsolka znajduje się w fazie High Level Design. Oznacza to, że sprzęt nie został jeszcze zatwierdzony do sprzedaży i najszybciej zobaczymy go na półkach sklepowych za dwa lata. W takim przypadku warto pamiętać, że będziemy wtedy wchodzili w potencjalne okienko sprzedażowe PlayStation 6. Czy taki handheld przekona graczy? Cóż, SteamDeck też nie jest w stanie odpalać najnowszych gier AAA. Pozostaje nam czekać na więcej informacji.