Rodzina na Steam
Wspaniałe wieści od Valve! Firma zmieniła swoją politykę i od teraz udostępnianie gier jest jeszcze prostsze i pozbawione większości ograniczeń! Od teraz możecie mieć w rodzinnym koncie sześć profili i każdy z Was może ogrywać gry należące do pozostałych osób. Co jednak najważniejsze, w tym samym czasie mogą grać wszyscy, jeśli są to różne gry. Jeśli zatem Wasza siostra chce zagrać w Half-Life, kiedy wy ogrywacie Portala – Steam Wam to umożliwi. Jedyne ograniczenie dotyczy grania w tę samą produkcję. Jeśli oboje będziecie chcieli zagrać w Baldur’s Gate 3, to tak dalej nie będzie się dało. Ktoś będzie musiał przerwać rozgrywkę lub kupić grę na swoim koncie. Znów dobrą wiadomością jest jednak to, że grając w grę z biblioteki waszej rodziny, będziecie tworzyć własne zapisy stanu gier, zdobywać własne osiągnięcia Steam, mieć dostęp do plików warsztatu i nie tylko.
Z ograniczeń – pamiętajcie, że producenci mogą wycofać swoje tytuły z udziału w funkcji udostępniania gier z przyczyn technicznych (lub innych) w dowolnym momencie. Do tego, jeśli członek rodziny otrzyma blokadę za oszukiwanie podczas gry w waszą kopię, to wy również otrzymacie blokadę w tej grze.
Czytaj też: Battlefield 2042 z nową mapą, ale deweloperzy myślą już o kolejnej grze
Nowe „rodziny na Steam” to także rozbudowane opcje kontroli rodzicielskiej. Możecie kontrolować, do jakich gier wasze dzieci mają dostęp oraz nadzorować ich aktywność. Informacje te są dostępne z dowolnego miejsca, w którym macie dostęp do Steam, włączając w to urządzenia mobilne, gdy jesteście poza domem.
Członkowie rodziny na Steam mogą mieć jedną z dwóch ról: dorosłego lub dziecka. Każdy dorosły członek rodziny może zarządzać zaproszeniami i stosować ograniczenia na koncie. Dzieci podlegają kontroli rodzicielskiej i nie mają uprawnień do zarządzania rodziną.
Czytaj też: Czym jest nowy Cyberpunk 2077 na polskich półkach sklepowych?
Kontrola rodzicielska umożliwia dorosłym:
- Zezwalać na dostęp do odpowiednich gier.
- Ograniczać dostęp do Sklepu Steam, Społeczności Steam czy czatu ze znajomymi.
- Ustawiać limity czasu gry (godzinowe/dzienne).
- Wyświetlać raporty czasu gry.
- Zatwierdzać lub odrzucać otrzymane od kont dzieci prośby o dodatkowy czas gry albo dostęp do funkcji (tymczasowy bądź trwały).
- Odzyskać konto dziecka, jeśli straci hasło.