CD Projekt RED liczy Wasze pieniądze

CD Projekt podsumowało rok 2023. Jak wygląda sytuacja polskiej firmy po premierze Cyberpunk 2077 Phantom Liberty? Wygląda na to, że spółka może być spokojna na lata. Rzućmy okiem na kilka liczb.
cd projekt
cd projekt

CD Projekt pływa w pieniądzach

CD PROJEKT opublikował solidne wyniki za 2023 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży przekroczyły 1 230 mln zł, zaś zysk netto – 481 mln zł, co stanowi odpowiednio 29% i 39% wzrost względem okresu porównawczego. To drugi najlepszy rok w historii Grupy CD PROJEKT. Rentowność netto Grupy w 2023 r. wyniosła 39%.

Aktualizacja 2.0 do Cyberpunka 2077 i wydany we wrześniu dodatek Widmo Wolności spotkały się ze świetnym przyjęciem graczy i mediów branżowych, czego efektem była mocna sprzedaż obu tytułów. W niewiele ponad 3 lata nasze skumulowane przychody ze sprzedaży gier z franczyzy cyberpunkowej przekroczyły 3 mld złotych, co świadczy o silnej pozycji tego IP. Sukces Widma Wolności i odbudowa pozytywnego sentymentu wokół bazowej gry są kluczowe dla dalszego rozwoju CD PROJEKT w oparciu o silne i rozpoznawalne marki Piotr Nielubowicz, CFO CD PROJEKT

Czytaj też: PlayStation Plus kwiecień 2024 z grą, której autor był zły na graczy

Pod koniec 2023 r. pracę rozpoczął nowy zespół w Bostonie, którego trzon stanowią osoby odpowiedzialne za sukces Widma Wolności. Będzie on odpowiadał za rozwój Oriona – kolejnej dużej gry w uniwersum Cyberpunka, która obecnie jest w fazie koncepcyjnej. 

W ramach naszych uniwersów będziemy rozwijać w przyszłości wiele projektów – również tych wychodzących poza gry wideo. W przypadku Cyberpunka kolejnym wyzwaniem po fantastycznie przyjętym anime Cyberpunk: Edgerunners – będzie projekt live-action, który będziemy tworzyć wspólnie z renomowanym studiem produkcyjnym Anonymous Content  Michał Nowakowski, Joint CEO CD PROJEKT

Czytaj też: Anime w nowej aktualizacji Gran Turismo 7

Osiągnięte wyniki wzmocniły zasoby finansowe Grupy CD PROJEKT. Mimo zainwestowania blisko 273 mln zł w produkcję nowych tytułów i wypłaty na rzecz akcjonariuszy blisko 100 mln zł w formie dywidendy, na koniec 2023 r. rezerwy Grupy w postaci gotówki, lokat i obligacji skarbowych wzrosły do ponad 1,3 miliarda złotych. Mocna pozycja finansowa pozwala Grupie skupić się na prowadzonych pracach deweloperskich. Obecnie najbardziej zaawansowaną produkcją jest Polaris, czyli pierwsza gra z nowej trylogii wiedźmińskiej, nad którą pracuje już ponad 400 osób.

28 marca br. Zarząd Spółki zarekomendował przeznaczenie blisko 100 mln zł z zysku osiągniętego w 2023 r. na wypłatę dywidendy w wysokości 1 zł na akcję.