Ogromny skok popularności konsolowego akcesorium u użytkowników Steam

Valve postanowiło podzielić się nowymi danymi na temat tego, ile osób korzysta z kontrolerów do grania w gry PC poprzez Steam. Wynik od 2018 roku znacząco wzrósł i zdaje się, że nie jest to koniec.
steam
steam

Pady coraz popularniejsze na Steam

Więcej graczy niż kiedykolwiek decyduje się na granie w gry na Steam z użyciem kontrolera, więc Valve uznało, że to dobry moment na podzielenie się kilkoma statystykami dotyczącymi korzystania z kontrolerów na Steam, a także aktualizacją Steam Input.

Czytaj też: Polscy rolnicy świętują — Farming Simulator 25 zapowiedziany

Statystyki: korzystanie z kontrolerów na Steam

 • Od 2018 średnia dzienna liczba użytkowników korzystających z kontrolerów potroiła się, wzrastając z około 5% do 15%.
 • W przypadku około 42% tych sesji z użyciem kontrolera wykorzystywany jest Steam Input.
 • W tym czasie świat wokół kontrolerów uległ zmianie:
  • W przypadku 59% sesji wykorzystywane są kontrolery Xbox.
  • W przypadku 26% sesji wykorzystywane są kontrolery PlayStation. 
  • 10% sesji stanowią sesje na Steam Decku.

Wraz ze wzrostem liczby osób korzystających z padów zespół Vavle kontynuowało prace nad ulepszaniem i dodawaniem funkcji mających poprawić zadowolenie z korzystania z kontrolera dla tych graczy. Oto kilka nowych funkcji, które niedawno udostępniono dla Steam Input i użytkowników kontrolera:

 • Aktualizacja trybu Big Picture – kompletnie przekształcono doświadczenie skupione na korzystaniu z kontrolera na Steam, przenosząc “punkt widzenia użytkownika Steam Decka na większy ekran”.
 • Nowy konfigurator kontrolerów – przemyślano od nowa i uproszczono konfigurator.
 • Celowanie za pomocą żyroskopu – przerobiono oraz poprawiono komfort korzystania z kontrolerów z żyroskopem i zaimplementowano funkcję szybkiego ruchu drążkiem w Steam Input.
 • Wirtualne menu – dodano obsługę do klienta pulpitowego.
 • Obsługa kontrolerów PlayStation – współpracowano z Sony, by ulepszyć obsługę kontrolerów PlayStation, włączając w to DualSense Edge. Od teraz można automatycznie obsługiwać przyszłe licencjonowane kontrolery przeznaczone dla PlayStation od firm zewnętrznych.
 • Obsługa kontrolerów Xbox – udostępniono sterownik dla systemu Windows umożliwiający lepszą obsługę kontrolerów Xbox One, włączając w to tylne przyciski kontrolerów Xbox Elite.

Czytaj też: Stalker na PS5 otrzymał coś czego konsolowcy mogą zazdrościć pecetowcom

Jedną z zalet Steam Input jest to, że po zaimplementowaniu go w grze gracze mogą używać dowolnego z ponad 300 obsługiwanych kontrolerów do rozgrywki. Niedawno dodano również obsługę nowego kontrolera HORIPAD dla Steam (dostępnego w Japonii później tego lata) oraz współpracowano z zespołem firmy HORI, by pad działał dobrze ze Steam Input.

Warto tutaj dodać, że niektóre plotki na temat przyszłości konsol Xbox wskazują na możliwość pojawienia się sklepu Steam na tych urządzeniach. W takim przypadku wsparcie dla padów jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Ogromny wpływ na popularność padów na Steam miał też zapewne Steam Deck.