Popularna funkcja Windows Hello, ogranicza rozpoznawanie twarzy

Popularna funkcja Windows Hello pojawiła się po raz pierwszy na systemie Windows 10 w 2015 roku. Oferuje logowanie się do urządzenia, aplikacji, usług online i sieci za pomocą twarzy, odcisku palca lub numeru PIN, zamiast tradycyjnego hasła, dzięki uwierzytelnianiu biometrycznemu. Według ostatnich doniesień firma Microsoft po cichu wprowadziła zmianę w Windows Hello w kwietniu, aby naprawić lukę w zabezpieczeniach związaną z podszywaniem się do kont. Po tej zmianie funkcja odblokowywania twarzą nie działa już w ciemnych pomieszczeniach.
Popularna funkcja Windows Hello, ogranicza rozpoznawanie twarzy

Entuzjaści Windows Hello zgłaszają problem z odblokowaniem twarzą w większych ciemnościach 

Czytaj też: Microsoft ułatwia przesiadkę z Windowsa 10 na 11 

Ostatnio, jak wspomniałem na wstępie, funkcja Windows Hello stała się mniej wygodna, ponieważ system nie działa już w ciemności. Ta zmiana, zauważona już w kwietniu, nie jest usterką, lecz celowym działaniem giganta z Redmond. Dlatego od użytkowników Windows Hello wymagana jest teraz współpraca czujników podczerwieni (IR) z kamerą internetową, która musi widzieć twarz użytkownika.

Czytaj też: Czy Microsoft zaczął znęcać się nad macOS 26, a może to pomyłka? 

Wcześniej system bazował wyłącznie na podczerwieni, podobnie jak Face ID w iPhone’ach, co pozwalało na szybkie i bezpieczne logowanie nawet w słabym oświetleniu. Nowa polityka została wprowadzona z powodu luki w zabezpieczeniach i polega na tym, że „kamery kolorowe muszą widzieć widoczną twarz podczas logowania”. Większość kamer internetowych nie jest w stanie samodzielnie widzieć w ciemności, wymagając zewnętrznego źródła światła, aby oświetlić twarz i otoczenie.

Czytaj też: Microsoft powoli przywraca i ulepsza funkcje zegara kalendarzowego 

Jeśli jednak bardzo przeszkadza Ci ta nowość lub jesteś małym hakerem, jest na to sposób, ponieważ już niektórzy znaleźli na to prosty trik. Wystarczy jedynie wyłączyć kamerę internetową w Menedżerze urządzeń systemu Windows. Dzięki temu Windows Hello wraca do działania opartego wyłącznie na czujnikach podczerwieni, co pozwala na bezproblemowe logowanie w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Jak na razie, poza brakiem pełnego bezpieczeństwa, jedyną wadą jest to, że nie możesz używać kamery do rozmów wideo.